Zaorálek: Nenabyl jsem dojmu, že by se Remek odchyloval od postojů ČR

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Vladimír Remek podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v Moskvě reprezentuje české zájmy. Zaorálek to řekl po jejich dnešním jednání. Velvyslanec schůzku odmítl komentovat. 

Vladimír Remek

Vladimír Remek,zdroj: Isifa.com

Do Remka se během čtvrtečních interpelací pustil opoziční poslanec Daniel Korte (TOP 09). Nazval jej komunistou proruského ražení, jehož loajalita k Česku je více než pochybná. 

Zaorálek novinářům po dnešní schůzce řekl, že chtěl od velvyslance slyšet informace o aktuální situaci v Rusku. Hovořili spolu rovněž o možných scénářích dalšího vývoje na Ukrajině a chystané schůzce náměstků ministra zahraničí ČR a Ruska. Zaorálek řekl, že Remek dostal i nějaké instrukce, nechtěl ale upřesnit jaké. Podle ministra se s velvyslancem dohodli na častějších konzultacích.

Neodchyluje se

"Nenabyl jsem dojmu, že by se odchyloval od postojů České republiky," uvedl Zaorálek. Podle něho bylo důvodem dnešní schůzky i to, že se s Remkem dosud nestihl osobně setkat. 

Již předtím se český velvyslanec sešel s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD), s nímž se bavili "obecně o česko-ruských vztazích ve světle ukrajinské krize". 

Podle informace z diplomatického zdroje se schůzky náměstků ministra zahraničí mezi Českem a Ruskem konají pravidelně na podzim a na jaře. Zaorálkem zmíněné jednání tak bude jednou z pravidelných schůzek. Černínský palác nyní s ruskou stranou dojednává přesné datum jejího konání. "Důvodem je držet s Ruskem komunikační kanál, není možné se úplně uzavřít," řekl zdroj. Podobné pravidelné konzultace Praha vede i s dalšími významnými partnery. 

Tagy: Rusko ČSSD Ukrajina Krym krize na Krymu ukrajinská krize

Zdroje: ČTK