Počasí opět komplikuje dopravu, mnohde vyhlášena kalamita

- Aktuality autor: red

Na řadě míst České republiky ve středu zkomplikovalo nebo zcela zastavilo dopravu počasí s vydatným sněžením a silným větrem. Mnohde byl vyhlášen kalamitní stav.

Železničáři museli uzavřít řadu regionálních tratí, závěje znemožnily provoz na desítkách silnic, uzavřen je hraniční přechod s Polskem na Náchodsku. Stovky domácností v Moravskoslezském a Olomouckém kraji jsou bez elektřiny. Většinu hlavních tahů se podařilo zprůjezdnit. V Moravskoslezském kraji ale zemřeli při nehodách na silnicích tři lidé. 

Smrtelné následky měla havárie na dálnici D1 u Nového Jičína, kde při střetu nákladního auta s osobním zahynuli dva lidé. Další tragédie se odehrála na zasněžené silnici na Frýdecku-Místecku, v sanitce, která tam havarovala zemřela jedna žena, další dvě jsou těžce raněné. 

Města Jaroměř, Náchod, Nové Město nad Metují a Rychnov nad Kněžnou vyhlásily kalamitní stav, kalamitu vyhlásili i silničáři na Jesenicku a Šumpersku. 

Kvůli sněžení a silnému větru bylo ke 14:00 mimo provoz 17 regionálních železničních tratí. Dopoledne museli železničáři uzavřít 23 úseků, okolo 12:00 se podařilo osm z nich zprovoznit, pak však bylo nutné uzavřít další tratě. Několik úseků navíc muselo být uzavřeno kvůli srážce vlaku a auta. Hlavní trasy jsou však sjízdné, informovala mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Na odstraňování navátého sněhu pracují zaměstnanci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). U většiny neprůjezdných úseků se podařilo zajistit náhradní autobusovou dopravu. 

V Libereckém kraji napadlo přes noc až 30 centimetrů sněhu. Na mnoha místech blokovaly dopravu kamiony. Hlavní krkonošskou silnici I/14 zasypala v Rokytnici nad Jizerou - Vilémově sněhová lavina. Nezůstali pod ní žádní lidé a ani vozidla. Komunikace spojuje Vrchlabí s Harrachovem a podařilo se ji uvolnit okolo 11:00. Sněhovou bariéru odstranil z vozovky pluh a nakladač. Přívaly sněhu zastavily provoz na železničních tratích v regionu. 

Stovky domácností v Moravskoslezském a Olomouckém kraji jsou bez proudu, například na Šumpersku nebo Novojičínsku. Hlavní příčinou výpadků energie jsou spadlé stromy na vedení, ale také silný vítr se sněžením. Energetici pracují na obnově dodávek proudu. Moravskoslezští silničáři hlásili největší problémy z Novojičínska a Opavska, kde museli uzavřít 13 úseků silnic, zapadla jim dokonce technika. 

Starostové čtyř východočeských měst vyhlásili kalamitní stav

Starostové Jaroměře, Náchoda, Nového Města nad Metují a Rychnova nad Kněžnou kvůli počasí vyhlásili ve svých městech kalamitní stav. V Náchodě jsou místy až metrové závěje, které způsobil silný vítr spojený se sněžením, většina komunikací ve městě je nesjízdná. Od rána je pro veškerou dopravu v obou směrech uzavřen náchodský hraniční přechod do Polska. V Jaroměři kalamita vznikla kvůli mimořádnému sněžení spojenému s vytvořením náledí a námrazou. 

Kalamitu vyhlásili také silničáři na Jesenicku a Šumpersku, mohou se tak plně věnovat zejména silnicím prvních tříd, zákonné lhůty pro údržbu nižších tříd se prodloužily. 

Prahu intenzivní sněžení nepostihlo, silnice zde byly bez problémů sjízdné. Naopak se zde objevil déšť a smíšené srážky.

Sněhové jazyky naopak komplikují dopravu na středočeských silnicích. Uzavřeno je několik vozovek na Kladensku a Rakovnicku. Neprůjezdné jsou čtyři železniční tratě. V Plzeňském kraji jsou problémy na dálnici D5 kolem Přimdy na Tachovsku. Kvůli počasí je uzavřeno sedm úseků silnic na jižním Plzeňsku a několik železničních tratí. 

V Ústeckém kraji je kvůli sněžení a větru uzavřeno 25 silnic. Nejhorší je situace na Lounsku, kde je zavřeno 19 silnic. U Peruce na Lounsku silničářům jeden sypač zapadl, musejí čekat na vyproštění jeřábem.

Na Svitavsku v Pardubickém kraji byly uzavřeny dvě menší komunikace. Sníh zastavil i dvě železniční tratě. Na řadě míst v Olomouckém kraji se tvoří sněhové jazyky či závěje. Na Olomoucku a Prostějovsku je uzavřeno několik silnic třetí třídy. Kvůli dopravní nehodě byla zhruba dvě hodiny neprůjezdná i silnice R 46 z Prostějova do Olomouce. V Ostravě v úterý umrzl bezdomovec, letošní zima si vyžádala už více než 40 lidských životů. 

V Karlovarském kraji přestalo dopoledne sněžit. V nižších polohách teplota vystoupila nad nulu. Silničáři prorazili první zavátou cestu, úsek mezi Božím Darem a Neklidem. Dalších 12 úseků je uzavřeno. Na Vyškovsku silničáři uzavřeli cesty druhých tříd Kobeřice-Nížkovice a Švábenice-Medlovice, které jsou zcela zaváté sněhem.

Potíže vznikají na Břeclavsku, a to i v tamním úseku dálnice D2 spojující Brno a Bratislavu. Přes noc spadlo až 25 centimetrů sněhu. Podle předpovědi meteorologů bude sněžení během dne postupně ustávat, stále však hrozí nárazový vítr.

Tagy: doprava počasí sníh kalamita

Zdroje: ČTK