Ústečtí zelení chtějí Bursíka jako lídra kandidátky, ten váhá

- Aktuality autor: red

Ústečtí zelení se rozhodli otevřít kandidátku pro sněmovní volby, podle zdrojů zevnitř strany by se tam lídrem mohl stát bývalý šéf zelených a exministr Martin Bursík.

Podle předsedy ústecké organizace Petra Klepiše ale Bursík váhá, zda do sněmovny vůbec kandidovat, a to kvůli útoku, kterému čelí ze strany těžařů.

Bursík v úterý prohlásil, že proti němu společnost Czech Coal vede diskreditační kampaň, když tvrdí, že jí radil v otázce prolomení těžebních limitů uhlí. "Události posledních dnů mohou to celé ovlivnit, je to ze strany Czech Coal špinavý útok," řekl Klepiš.

Doplnil, že chce, aby Bursík ve vysoké politice zůstal, v jakém kraji případně kandidovat bude, rozhodnou příští dny. Stále je ještě ve hře i Praha. "U nás, v Ústeckém kraji, by podporu nepochybně získal právě proto, co pro náš kraj udělal," uvedl Klepiš.

Předseda zelených Ondřej Liška řekl, že očekává, že se Bursík rozhodne do pátku, tedy do konání stranických konferencí, které se v sobotu a v neděli uskuteční Praze a v Ústí. Nevyloučil ani, že by sám mohl vést pražskou kandidátku.

"To je úplně otevřené, objevila se taková spekulace. Já ji nebudu komentovat," řekl. Zatím je lídrem SZ v Jihomoravském kraji. V Bursíkově rozvažování podle něj hraje roli nejen čerstvá kauza, ale i celkové rozmýšlení, "kam má pokračovat dál".

Exministryně Džamila Stehlíková z Chomutovska řekla, že by ústečtí zelení chtěli kandidátní listinu posílit o osobnosti, které jsou spojeny s kauzou prolomení těžebních limitů uhlí na Mostecku a spornou modernizací elektrárny Prunéřov II.

Lídr zelených se v Ústeckém kraji utká s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem, jedničkou Strany práv občanů (SPO) Milošem Zemanem a místopředsedou ODS Petrem Gandalovičem. Zelenou kandidátku tam dosud vede poslanec Přemysl Rabas.

Bursík, který v posledních dnech upoutal pozornost médií sporem s premiérem Janem Fischerem o horní zákon, odešel z čela strany po jejím neúspěchu v loňských evropských volbách, poté odmítl kandidovat v předčasných volbách do sněmovny.

Předčasný termín voleb byl však zrušen. Znovu oznámil Bursík zájem o kandidaturu po Novém roce. Pražští zelení budou mít konferenci v sobotu. Jejich předsedkyně Petra Kolínská řekla, že se o změně "vedou velmi křehká jednání". Uvedla, že pokud se kandidátka měnit bude, což je velmi pravděpodobné, nepůjde pouze o pozici lídra, ale podobu celého čela kandidátky. Zatím je v Praze jedničkou bývalý radní Petr Štěpánek.

Vyjednavači se podle Kolínské snaží, aby změna proběhla rychle a ku spokojenosti všech zainteresovaných. Změnami projdou kandidátky zelených i v dalších krajích. Mimo jiné i proto, že část kandidátů, kteří chtěli usilovat o vstup do sněmovny na podzim, záměr vzdala. Mezi nimi například člen kabinetu evropského komisaře pro sociální věci Jan Jařab v Olomouckém kraji, právník Svatomír Mlčoch v Jihočeském kraji a novinářka Jana Lorencová v Moravskoslezském kraji.

Na jihu Čech už posunuli na první místo kandidátky ekologa Aloise Pavlíčka. "My navrhujeme nahradit Jařaba posunutím celé kandidátky," řekl předseda krajské organizace v Olomouci Martin Tichý. V sobotu budou jednat jeho Olomoucká a v Moravskoslezská organizace. Na neděli si naplánovali jednání zelení z Ústeckého kraje. Příští středu uspořádají krajskou konferenci zelení na Vysočině. Organizace v Pardubickém, Plzeňském, Středočeském a Karlovarském kraji budou jednat v sobotu 13. února, tedy den před zasedáním republikové rady v Praze, která má kandidátky definitivně potvrdit.

Tagy: kandidátka bursik zelení

Zdroje: ČTK