ČSSD vyzvala ČEZ, aby zrušil vymahačské jednotky

- Aktuality autor: red

Sociální demokracie vyzvala energetickou společnost ČEZ, aby zastavila činnost svého odboru netechnických ztrát (NTZ), který se stal terčem kritiky kvůli kontroverznímu výcviku i zásahům.

Působení soukromých bezpečnostních složek by měl podle ČSSD vymezit nový zákon. Řekl to poslanec ČSSD a bývalý ministr vnitra František Bublan. 

"Vyzýváme ČEZ, aby zrušil své speciální vymahačské jednotky a nastolila jiný systém vymáhání pohledávek, případně odhalování nelegálního odběru elektrické energie," řekl Bublan. ČSSD podle něj rozumí tomu, že černé odběry jsou pro ČEZ vážný problém.

"Nicméně nemůžeme souhlasit s tím, aby se to dělo takovýmto způsobem, aby byla porušována osobní práva občanů a aby tam byly znaky nějakého útisku, vyhrožování nebo dokonce násilí," řekl. 

Generální ředitel energetické společnosti ČEZ Martin Roman řekl, že NTZ rušit nehodlá. Vyloučil, že by se na kontroverzním výcviku kontrolorů z tohoto odboru podílela policie nebo armáda. Přiznal ale, že na počátku fungování útvaru v roce 2005 došlo k "přehmatům". 

Strana Suverenita v úterý médiím poskytla videozáznamy, na kterých se pracovníci ČEZ mimo jiné cvičí ve střelbě. Další video zachycovalo sebevraždu muže, který se zastřelil, když ho navštívili kontroloři ČEZ.

Tagy: ČSSD ČEZ

Zdroje: ČTK