Po vítězství může přijít krveprolití. Iráku hrozí další válka, tentokrát sektářská
20. 6. 2016 – 16:17 | Magazín | red

Irácké vládní jednotky sice slaví dobytí klíčového města Fallúdža, vojenské základny Islámského státu, nad hlavami obyčejných Iráčanů se však stahují mračna. Zemi hrozí propuknutí sektářských střetů mez šíity a sunnity, ze kterých by mohl následně načerpat síly sunnitský IS.
Vstup iráckých vládních sil do centra Fallúdže znamená pro takzvaný Islámský stát (IS) ztrátu jeho bašty. Z vojenského hlediska je IS na ústupu, úspěšná vládní operace ale může rozpálit konflikt mezi šíity a sunnity.
Po úspěších v boji proti teroristickému hnutí Islámský stát na sebe nenechávají nadšená oznámení vlády v Bagdádu většinou dlouho čekat. Také premiéru Hajdaru Abádímu stačilo po vstupu provládních jednotek do centra Fallúdže jen pár hodin na to, aby se postavil před televizní kamery a obklopen čtyřmi vysokými důstojníky oznámil v pátek v noci "osvobození" této bašty IS. A nijak se přitom neohlížel na to, že boje o Fallúdžu nebyly v daném momentě ještě zdaleka u konce.
Šíitský politik Abádí nutně potřebuje vítězství v západoiráckém městě pro své politické přežití. V posledních měsících je pětašedesátiletý premiér vystaven masivnímu tlaku. Už loni přislíbil Abádí reformy, zaměřené hlavně na zlepšení nedostatečného zásobování země elektřinou a na potírání korupce. Pochlubit se ale má jen málo čím. Nepodařilo se mu například dosud vytvořit kabinet technokratů, jehož prostřednictvím chce omezit vliv mocných politických stran. Ty se ale úspěšně ubránily.
Jak se dá v Bagdádu opakovaně slyšet, má Abádí sice dobrou vůli, nedostává se mu ale moci na domácí scéně. Tlak na něj vyvíjejí nejen politické strany, ale také ulice. Malé demonstrace na bagdádském náměstí Tahrír se změnily v masová shromáždění, když populární šíitský vůdce Muktada Sadr vyzval své stoupence k protestům proti vládě. Rozzuřený dav dokonce vtrhl do ostře střežené takzvané zelené zóny a pronikl do parlamentu. Irácká vláda stála na pokraji kolapsu. Teprve začátek postního měsíce ramadánu dopřál Abádímu oddychovou pauzu.
Úspěch ve Fallúdži ho posiluje a otevírá cestu k dalšímu kroku - tažení na Mosul, poslední iráckou baštu IS na severu země. Může ovšem ještě více vyhrotit zrovna ten největší problém Iráku: konflikt mezi šíity a sunnity, dvěma největšími proudy islámu.
Už dlouho si sunnité stěžují na diskriminaci ze strany vlády, v níž dominují šíité. Obviňují šíitské strany, že mají pod kontrolou všechna důležitá ministerstva a obsazují vlivné posty vlastními přívrženci.
Sunnitský politik Talál Zuabí, který je v iráckém parlamentu předsedou protikorupčního výboru, kromě toho obviňuje členy Abádího strany Hlas islámu (Ad-Dava) a další odpovědné osoby z milionových zpronevěr. Transparentnost a reformy v Iráku nejsou, tvrdí a varuje: "Jestli se na systému nic nezmění, je blízko konec politického procesu."
Abádímu, jak poznamenala agentura DPA, se za zhruba dva roky u moci nepodařilo rozpory zmírnit. Místo toho šíité vstupem do Fallúdže svůj vliv rozšiřují. Přestože město leží v sunnitské oblasti Iráku, podílelo se na osvobozovací operaci několik pověstných šíitských milicí. Ty podporuje Írán a stojí de facto mimo Abádího kontrolu, přestože je Abádí vrchním velitelem ozbrojených sil v Iráku.
V minulých dnech se objevila řada zpráv o aktech msty šíitských bojovníků na sunnitských civilistech, kteří údajně podporovali IS. Politici z regionu a obránci lidských práv hovoří o zabíjených sunnitech, stovkách zatčených a mučení.
Prospěch by z toho mohl mít především jeden: sunnitský Islámský stát. Už v minulosti politika šíitských stran přispěla k prohloubení nedůvěry sunnitů v jejich vládu, a postarala se tak extremistům o přísun nových stoupenců. Institut pro studium války ve Washingtonu proto varuje, že přítomnost šíitských milicí "by mohla zmařit kampaně proti IS a snahy vlády u usmíření sunnitů". Vojenští experti proto požadují: "Milice musejí být staženy".
Experti se obávají, že by se mohlo vojenské vítězství změnit v politickou porážku. Například znalec blízkovýchodní problematiky Marc Lynch z Washingtonu proto požaduje, aby irácká vláda prezentovala vstup do Fallúdže "jako národní, nikoliv šíitské vítězství" a chránila sunnitské civilisty.
Také americký historik specializovaný na Blízký východ Juan Cole důrazně naléhá na usmíření mezi šíity a sunnity, aby bylo skutečně možné odstavit IS. Vojensky nedává IS a jeho "Islámskému chalífátu" velké šance na přežití, zároveň ale varuje: "Jako vládnímu útvaru už bych nedal IS více než jeden rok. Jako teroristická organizace ale může být dlouhověký a smrtelný zároveň."