Irácká armáda vstoupila do centra klíčového města. Boje ale pokračují

- Aktuality autor: roj

Irácké armádě se podařilo překonat obranu Islámského státu a proniknout do centra města Fallúdža, které mají islamisté v držení od roku 2014. Vojáci na jednu z vládních budov vyvěsili iráckou vlajku a obklíčili budovu nemocnice, v níž mají radikálové ústřednu. Boje ve městě ale pokračují. 

Nad vládní budovou ve Fallúdže zaplála irácká vlajka. Ilustrační snímek

Nad vládní budovou ve Fallúdže zaplála irácká vlajka. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Velitelé, kteří ofenzivu vedou, oznámili, že po několika dnech bojů se členům elitní protiteroristické jednotky a dalších oddílů podařilo postoupit do centra města. Předtím armáda Fallúdžu obklíčila a obsadila její předměstí. Policie na jednu z vládních budov vyvěsila iráckou vlajku.

Velitel Hajdar Ubajdí ze speciální jednotky agentuře AP řekl, že nyní se vojáci snaží obsadit nemocnici a zatím ji obklíčili. Podle informací dodaných tajnou službou si IS zřídil ve třetím patře nemocnice hlavní stan. Vojáci zatím nevědí, kde jsou pacienti a zda v budově vůbec nějací zůstali.

Úřady odhadují, že ve Fallúdži je kolem 50 tisíc civilistů. Do centra vojáci postoupili kolem páté hodiny SELČ po intenzivní bitvě s IS. Armádu podporuje ze vzduchu mezinárodní koalice vedená Spojenými státy.

Vojáci prohledávají budovy v okolí vlády

Ubajdí řekl, že armáda je v centru města poprvé od roku 2014, kdy IS Fallúdžu obsadil. Podle něj se obrana IS "zhroutila". Většina bojovníků této skupiny uprchla, když armáda vjela do čtvrti Nazzál poblíž vládních budov. Tam měl dosud IS velitelství a sklad zbraní. Podle Ubajdího v této čtvrti už civilisté nejsou.

Vojáci teď odklízejí nálože z ulic v okolí vládního komplexu, v němž jsou kanceláře místní správy a policejní stanice. Členové IS se podle vojáků ukrývají v okolních budovách, které je třeba prohledat.

Do bojů o Fallúdžu jsou zapojeny také šíitské milice a policie. Její velitel Ráid Šakír Džavdat řekl, že páteční postup armády je důležitým mezníkem ve fallúdžské operaci. "Osvobození hlavního vládního komplexu znamená obnovu státní kontroly" nad městem, řekl.

Z města prchly desítky tisíc lidí

Fallúdža leží asi 50 kilometrů západně od Bagdádu a IS ji obsadil v roce 2014. Při současné ofenzivě, která trvá téměř měsíc, z města uprchly tisíce civilistů, v minulých dnech začal IS civilisty z města pouštět, což vyvolalo problémy v táborech zřízených pro ně v okolí města. Jen ve čtvrtek podle fallúdžského starosty uprchlo na 6000 rodin. "Máme problémy postarat se o tak velké množství lidí," řekl.

OSN ve čtvrtek konstatovala, že z Fallúdži už uprchlo 68 tisíc lidí. Před zahájením ofenzivy se odhadovalo, že je jich tam 90 tisíc, tedy zhruba třetina ve srovnání s rokem 2010. Mluvčí iráckého ministerstva obrany řekl, že to, že IS změnil taktiku a nechává civilisty odejít, znamená, že skupina ztratila nad Fallúdžou kontrolu.

Tagy: zahraničí Irák boje s Islámským státem Islámský stát (IS) války a ozbrojené konflikty

Zdroje: ČTK