Dnes je úterý 28. listopadu 2023., Svátek má René
Počasí dnes -4°C Občasné sněžení

Po třech covidových letech otevře pekingský režim hranice, čínští turisté zaplaví svět

Po třech covidových letech otevře pekingský režim hranice, čínští turisté zaplaví svět
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Číňané, odříznutí tři roky od zbytku světa kvůli přísným koronavirovým opatřením, zaplavili před očekávaným lednovým otevřením hranic internetové stránky cestovních kanceláří. Stalo se tak navzdory tomu, že množství lidí nakažených covidem v zemi podle neoficiálních zpráv rychle roste.

Čína donedávna uplatňovala politiku nulového covidu a vyhlašovala rozsáhlé uzávěry hned při výskytu prvních případů nákazy. Přísná opatření vyvolala minulý měsíc protesty, při nichž zazněly i výzvy k rezignaci prezidenta Si Ťin-Pchinga. Peking následně začal omezení rušit.

Uvolnění opatření vyvolalo podle svědků rychlé šíření covidu-19 v zemi. Lékaři podle Reuters mluví o přeplněných nemocnicích, v nichž je pětkrát až šestkrát více pacientů než obvykle. Převážně se jedná o starší lidi. Mezinárodní zdravotničtí experti odhadují, že denní přírůstky nakažených se v zemi s 1,4 miliardy obyvatel pohybují kolem milionu případů.

Oficiální čísla nejsou známá. Čínské úřady nejprve uvedly, že nebudou zveřejňovat počty lidí, kteří se infikovali koronavirem, ale nemají příznaky. Poté sdělily, že denní statistiky nákaz nebudou zveřejňovat vůbec, protože po ukončení plošného testování občanů je nelze spolehlivě určit. Podle dnešního oznámení Peking bude přírůstky nakažených publikovat jednou za měsíc. Mrtvý přibyl za posledních sedm dní podle oficiálních statistik pouze jeden.

V pondělí Čína oznámila, že od 8. ledna přestane vyžadovat, aby se lidé přijíždějící do země podrobili karanténě. Bude jim stačit negativní PCR test na covid-19. Doposud museli cestující po překročení čínských hranic strávit nejméně pět dní v přísné izolaci a pod dohledem na hotelovém pokoji a následně tři dny v domácí karanténě. Svého času byla karanténa stanovena dokonce na 21 dní.

Podle agentury Reuters v současné době neexistují pro Číňany žádná omezení, pokud chtějí cestovat do zahraničí, díky novému pravidlu se ale výrazně usnadní jejich návrat domů. Velká čínská on-line cestovní agentura Ctrip uvedla, že do půl hodiny po vydání zprávy o chystaném otevření hranic vzrostlo vyhledávání populárních destinací desetinásobně. Největší zájem byl o Macao, Hongkong, Japonsko, Thajsko a Jižní Koreu. Data serveru Trip.com ukázala, že rezervace zahraničních letů stouply za den o více než 250 procent.

Japonský premiér Fumio Kišida ale již dnes oznámil, že jeho země bude pro cestující z pevninské Číny vyžadovat negativní test na covid. Japonská vláda rovněž nedovolí leteckým společnostem výrazně navýšit počet letů z Číny, dodal.

Čínská Národní zdravotnická komise informovala, že od 8. ledna nebude covid považován za infekční chorobu kategorie A. Nakažení tak nebudou muset být zavíráni do izolace a jejich kontakty do karantény.

Chybí zdravotnický personál, nejsou léky, krematoria jsou přeplněná

Situace na čínském území ale není podle výpovědí občanů vůbec snadná. Lékaři a zdravotní sestry jsou vyzýváni, aby chodili do práce i nemocní, protože jich je akutní nedostatek. V některých venkovských částech Číny byli na pomoc povoláni lékaři v důchodu, uvedla státní média. Některá města mají problémy se zásobováním léky proti horečce.

„V některých lokalitách je velký tlak na jednotky intenzivní péče a pohotovostní oddělení nemocnic,“ prohlásila představitelka Národní zdravotnické komise Ťiao Ja-chuej.

Agentura AFP píše, krematoria v Číně se potýkají s nárůstem počtu úmrtí, která podle neoficiálních zpráv souvisejí právě s šířením koronaviru.

V okrese Čchung-čching, který má přes 30 milionů obyvatel, již není v krematoriu prostor, kam by se dala uložit další těla. V posledních dnech jich „přibývá mnohem víc než kdy dřív“, řekl AFP jeden ze zaměstnanců, který si nepřál být jmenován. „Máme strašně moc práce, v chladicích boxech už není místo pro další těla,“ dodal.

Podobná situace panuje i v 1300 kilometrů vzdáleném krematoriu v Pao-tingu nedaleko Pekingu. „Samozřejmě, že jsme zaneprázdnění, kde také teď nejsou?“ uvedl místní pracovník.

Krematorium v jihočínském Kantonu agentuře AFP sdělilo, že situace je „extrémně znepokojující“. „Spalujeme více než čtyřicet těl denně, dřív to byl asi tucet,“ prohlásil zaměstnanec zařízení. „Všude v Kantonu je to podobné,“ dodal s tím, že je ale obtížné určit, zda covid je hlavním důvodem úmrtí.

V Šen-jangu v provincii Liao-ning, která sousedí s KLDR, zůstávají zemřelí až pět dní nepohřbeni, protože krematoria jsou podle výpovědi jednoho ze zaměstnanců „opravdu přetížená“. „Nikdy jsem nic takového nezažil,“ uvedl muž. 

Zdroje: