Merkelová doplácí na vstřícnost vůči uprchlíkům. Její popularita klesá

- Aktuality autor: roj

Popularita německé kancléřky Angely Merkelové dostává zabrat. Poprvé od začátku tohoto volebního období před dvěma lety se neumístila na prvním místě v žebříčku důležitosti politiků, který sestavuje na základě veřejného časopis Der Spiegel. Skončila až jako čtvrtá. Může za to prý její politika vstřícná k uprchlíkům.

Oblíbenost kancléřky Angely Merkelové u Němců klesá

Oblíbenost kancléřky Angely Merkelové u Němců klesá,zdroj: Profimedia.cz

V čele ankety Merkelovou nahradil ministr zahraničních věcí Frank-Walter Steinmeier, který na rozdíl od křesťanskodemokratické kancléřky pochází z koaliční sociálnědemokratické strany.

Důležitou roli v budoucnu Steinmeierovi přisoudilo v průzkumu 67 procent dotázaných, Merkelové jen 63 procent, a skončila tak dokonce až na čtvrtém místě. Předběhli ji i ministr financí Wolfgang Schäuble, kterému body vynesl údajně hlavně tvrdý postoj vůči Řecku při řešení dluhové krize, a prezident Joachim Gauck.

Rozpolcenost německé společnosti v otázce uprchlíků podle Spiegelu naznačuje i nárůst obliby vicekancléře Sigmara Gabriela, který výrazně podporuje poskytování pomoci uprchlíkům, a zároveň předsedy bavorské zemské vlády Horsta Seehofera, jehož postoj k migrantům je mnohem zdrženlivější.

To prokázal nedávnou kritikou velkorysé azylové politiky Merkelové i přijetím maďarského premiéra Viktora Orbána v Bavorsku.

Merkelová ztratila body i v několika dalších nedávných průzkumech. Podle pravidelné ankety televize RTL a časopisu Stern z tohoto týdne získala kancléřka s 49 procenty vůbec nejnižší skóre oblíbenosti v tomto roce.

Tagy: Německo zahraničí oblíbenost politiků německá kancléřka uprchlická krize

Zdroje: ČTK