Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -7°C Skoro jasno

Plíce planety hoří, svět se bouří. Požár je vidět až z vesmíru

Plíce planety hoří, svět se bouří. Požár je vidět až z vesmíru
Amazonie v plamenech | zdroj: Profimedia

Amazonské pralesy označované za "plíce planety" jsou v plamenech. Požáry se zhoršily natolik, že se dostaly na přední stránky světových médií a vyvolaly ve světě protesty. Letos je totiž situace výrazně horší než loni a může za to mimo jiné kácení kvůli zemědělské půdě. 

O situaci v Brazílii, kterou z velké části pokrývá prales (jeho 60 procent se nachází právě na brazilském území), by měl na popud francouzského prezidenta Emmanuela Macrona řešit státníci na víkendovém summitu zemí skupiny G7, který se koná v Paříži. 

Hlava Francie označil požáry za mezinárodní krizi, čímž rozhněval brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který Macrona nařkl z toho, že se míchá do brazilských vnitrostátních záležitostí. 

Právě Bolsonarova politika s důrazem především na ekonomiku zřejmě k letošní krizi přispěla. Za ohnivé peklo totiž můžou zemědělci, kteří se vypalováním snaží získat zemědělskou půdu. Letos je počet požárů v pralese asi o více než 80 vyšší než loni, jak vyplývá z údajů brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE). Letos je jich také vůbec nejvíc od počátku měření, které započalo v roce 2013. 

Brazilská vláda situaci bagatelizuje a místo zemědělců svádí vinu na ekologické aktivisty. 

Zdroje:
Vlastní