Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Ve čtvrtek přibylo přes 900 nově nakažených. Počet těžce nemocných prudce stoupl

Ve čtvrtek přibylo přes 900 nově nakažených. Počet těžce nemocných prudce stoupl
Za celou dobu epidemie bylo v Česku od začátku loňského března zaznamenáno asi 1,7 milionu případů covidu-19 (Ilustrační foto) | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Šíření nemoci covid-19 v Česku dále zrychluje. Ve čtvrtek přibylo 991 případů nákazy koronavirem, což bylo o 75 více než před týdnem. Ještě výrazněji rostou počty hospitalizovaných.

Množství pacientů s covidem-19 v nemocnicích za poslední týden stouplo asi o čtvrtinu na 315, a množství těžce nemocných dokonce vzrostlo o tři čtvrtiny na 64. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Značně se zvýšil i počet úmrtí nakažených. Za uplynulý týden zemřelo 20 lidí, zatímco v předchozím týdnu bylo zemřelých skoro o polovinu méně.

Denní nárůsty počtu případů covidu-19 v Česku stoupají už několik týdnů. V úterý 5. října přibylo 1109 nakažených, což byl nejvýraznější nárůst za den od 18. května. Ve čtvrtek počet nově nakažených klesl pod tisícovku, stále ale bylo nových případů ve srovnání se stejným dnem předchozího týdne asi o osm procent více.

Zároveň postupně ubývá testovaných, takže roste podíl odhalených případů nemoci na počtu provedených testů. Předchozí čtvrtek bylo v Česku provedeno zhruba 30 000 PCR a 55 000 antigenních testů na koronavirus, kdežto tento týden ve čtvrtek jen asi 24 000 PCR a 45 000 antigenních testů.

Podíl nově potvrzených případů covidu-19 na počtu testovaných tak ve čtvrtek stoupl u preventivních a plošných testů, které tvoří naprostou většinu prováděných testů, z 0,47 procenta za předchozí čtvrtek na 0,68 procenta. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních vzrostl z 2,55 na 2,92 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil z 5,23 na 6,07 procenta.

Ještě výrazněji než počty nově nakažených se za uplynulý týden zvýšilo množství lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici. Zatímco před týdnem bylo pacientů 248 a z toho 37 ve vážném stavu, tento týden ve čtvrtek bylo hospitalizovaných 315 a 67 těžce nemocných. Ještě na přelomu srpna a září se počty hospitalizovaných pohybovaly jen v řádu desítek a v těžkém stavu byly jednotky lidí.

K dnešku se také zvýšilo tzv. incidenční číslo, používané státem pro určování protiepidemických opatření. Číslo ukazuje počet nově potvrzených případů covidu-19 na každých 100 000 obyvatel za posledních sedm dní. Ze čtvrtečních 52 dnes stouplo na 53. Incidenční číslo vzrostlo ve většině regionů. V posledních dnech stoupá hlavně v Moravskoslezském a Jihočeském kraji, které tak v čele žebříčku vystřídaly Prahu, jež měla až do úterka dosud nejvyšší počty nakažených za týden v přepočtu na obyvatele.

Nejhorší je aktuálně situace v Moravskoslezském kraji, kde bylo za uplynulých sedm dní potvrzeno 84 případů covidu-19 na každých 100 000 obyvatel. Druhé nejvyšší incidenční číslo má Jihočeský kraj se 76 případy a následuje Praha s 69 případy. Nejnižší je incidenční číslo nadále v Karlovarském kraji, a to 16 případů za týden v přepočtu na obyvatele.

Naopak reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí v průměru jeden pozitivně testovaný, dnes mírně kleslo ze čtvrteční hodnoty 1,30 na 1,28. Od konce srpna se ale vytrvale drží nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování šíření nemoci.

Za celou dobu epidemie bylo v Česku od začátku loňského března zaznamenáno asi 1,7 milionu případů covidu-19. Zemřelo celkem 30 496 nakažených. Za posledních sedm dní zemřelo podle ministerstva 20 lidí s covidem-19, což je skoro dvakrát více než v předchozím týdnu.

Dávek vakcín proti covidu-19 bylo v Česku od začátku očkování loni v prosinci podáno dohromady 11,87 milionu a plně naočkováno bylo 5,99 milionu lidí. Denní počty očkovaných v posledních měsících prudce poklesly. Zatímco ještě na přelomu června a července bylo ve všedních dnech očkováno každý den až kolem 120 000 lidí, začátkem srpna to bylo už jen kolem 50 000 lidí za den a tento týden méně než 10.000 denně. Ve čtvrtek bylo očkovaných zhruba 8600, přibližně o 3000 méně než před týdnem. Začalo už přitom i očkování posilující dávkou pro plně naočkované.

Zdroje: