Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Piráti a STAN chtějí založit při vládě skupinu až 50 odborníků, mají pomáhat s tvorbou zákonů

Piráti a STAN chtějí založit při vládě skupinu až 50 odborníků, mají pomáhat s tvorbou zákonů
Ivan Bartoš a Vít Rakušan během představení předvolebního autobusu FIXLbus | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Piráti a Starostové plánují v případě, že se po říjnových sněmovních volbách dostanou do vlády, založit při úřadu vlády analytický útvar.

V něm zaměstnaní experti se zaměří na problémy přesahující kompetence jednotlivých ministerstev a vládě pomohou například s tvorbou zákonů. Návrh, o kterém dnes informovali v tiskové zprávě, počítá s angažováním 30 až 50 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců.

Náklady na zřízení a první rok provozu útvaru by neměly přesáhnout 70 milionů korun, uvedli. Inspiraci našli v zahraničí, na Slovensku podle nich podobný útvar během prvního roku existence revizí veřejných rozpočtů ušetřil státu víc, než kolik stál jeho provoz.

„Pouze v oboru zdravotnictví identifikoval v roce 2017 možné úspory 363 milionů eur, z nichž 174 milionů eur se ministr zdravotnictví zavázal realizovat již v prvním roce po skončení analýzy. Útvar také zachránil značné veřejné prostředky, když upozornil na nehospodárnost PPP projektů na výstavbu nemocnice či dálnice,“ popsali Piráti a Starostové zkušenosti ze Slovenska.

Takzvaný vládní analytický útvar má podle nich zvýšit efektivitu veřejných politik, snižovat státní byrokracii a ukončit zbytečné plýtvání státního rozpočtu.

Místopředseda STAN Petr Gazdík k návrhu uvedl, že rozhodování v moderním státě musí být postaveno na práci s daty, což se v budoucnu mnohonásobně vrátí. Předseda sněmovního klubu Pirátů Jakub Michálek doplnil, že Česko disponuje skvělými experty se světovým či evropským rozhledem.

„Můžeme převzít věci, které se v jiných zemí osvědčily. Pokud budou Piráti a Starostové ve vládě, chceme pozvat k práci odborníky a nechat je pracovat na řešeních prioritních problémů a konzultovat s nimi novou legislativu,“ uvedl Michálek. Za příklady dosavadní špatné praxe označil dotace na solární elektrárny, neekologické přimíchávání biopaliv, nový trestní zákoník, který kvůli prodloužení trestů zaplnil pět nových věznic, či neřešené problémy center měst s turistickým ruchem.

Volby čekají Česko za dva týdny. Koalici Pirátů a Starostů volební modely přičítají třetí místo za vládním hnutím ANO a koalicí Spolu.

Zdroje: