Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

Piráti a STAN vybrali kandidáty na ministry a čtyři desítky expertů do vlády

Piráti a STAN vybrali kandidáty na ministry a čtyři desítky expertů do vlády
Seznam strany podle Ivana Bartoše zveřejnily i kvůli „maximální čitelnosti“ vůči voličům. „Vládní tým“ se podle něj může v příštích měsících dál rozrůstat | zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Koalice Pirátů a Starostů dnes představila 43 adeptů do vlády v případě volebního úspěchu. 

Patří k nim například předseda STAN Vít Rakušan či poslanec Pirátů Lukáš Kolařík na ministerstvo vnitra, náměstek hejtmanky Středočeského kraje Věslav Michalík a senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti) na ministerstvo financí.

Pro většinu resortů stranické orgány Pirátů a STAN a dnes ráno koaliční rada posvětila několik jmen, ministerstvo obrany nicméně reprezentuje pouze šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Ministři, náměstci i odborní poradci

Z výběru by neměli podle předsedy Pirátů a koaličního lídra Ivana Bartoše vzejít v případě volebního úspěchu jen případní ministři, ale například i náměstci či odborní poradci jednotlivých sekcí resortů. „Nelze opakovat chyby současné vládní garnitury, která střídá své představitele jak na běžícím páse, chybí jí experti s dobrým zázemím, kteří by s ní chtěli být ještě spojováni, a která zcela selhává v řízení naší země,“ odkázal v tiskové zprávě na někdy problematické výměny ministrů ve vládě hnutí ANO a sociálních demokratů. Seznam strany podle něj zveřejnily také kvůli „maximální čitelnosti“ vůči voličům. „Vládní tým“ se může v příštích měsících dál rozrůstat, doplnil.

„Všichni naši nominanti ve vládním týmu jsou pro občany zárukou poctivého vedení naší země. Jsou to osobnosti, které se již osvědčily, a je za nimi vidět nespočet výsledků kvalitně odvedené práce. Přestože mají nepřeberné množství zkušeností, nepostrádají energii a zápal, které je pro změnu ve směřování České republiky naprosto nezbytné,“ doplnil Rakušan.

Vedle komunálních politiků senátorů a poslanců podle Rakušana koalice získala také lidi s dlouholetými zkušenostmi z podnikatelské i veřejné sféry.

V diplomacii se má za koalici angažovat vedle poslance Pirátů Jana Lipavského diplomat a bývalý primátor Hradce Králové Martin Dvořák. Tým pro ministerstvo kultury tvoří hned pětice osobností včetně ředitele festivalu Pražské jaro Romana Bělora či senátora STAN Davida Smoljaka.

Náměstek hejtmanky Plzeňského kraje, bývalý ředitel Škoda Transportation a někdejší sociální demokrat Josef Bernard, který vedl kandidátku STAN v Plzeňském kraji, je jedním z trojice expertů na průmysl.

Téma spravedlnosti a justice mají spravovat šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, senátor STAN Zdeněk Hraba a europoslanec Starostů Stanislav Polčák. Pro sociální oblast koalice vybrala poslankyni Pirátů Olgu Richterovou, senátora Marka Hilšera a poslankyni STAN Věru Kovářovou.

Zdroje: