Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl britský premiér Johnson v OSN

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl britský premiér Johnson v OSN
Britský premiér na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku | zdroj: Profimedia

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám.

Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

„Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se,“ uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

„Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo,“ řekl Johnson.

Lidstvo zároveň Johnson přirovnal k 16letému člověku. „Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou,“ podotkl.

Britský premiér uvítal oznámení Číny, že nebude budovat nové uhelné elektrárny v zahraničí, i závazek USA zdvojnásobit do roku 2024 finanční prostředky určené chudším zemím na snížení emisí na 11,4 miliardy dolarů ročně. „Musíme ale zajít ještě dál a musíme to udělat rychle,“ řekl Johnson s tím, že o záchranu planety musí usilovat všechny země.

Svůj projev se britský premiér také pokusil odlehčit odkazem na maňáska Žabáka Kermita, který zpíval: „Není snadné být zelený“. „Mýlil se,“ řekl Johnson. „Je snadné být zelený“ dodal.

Zdroje: