Peake nemá dost poslanců k vládnutí. Má čas do pondělí

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Vicepremiérka Karolína Peake má čas do pondělí, aby zajistila vládě bezpečnou většinu. Jinak dá premiér Petr Nečas (ODS) přednost předčasným volbám. Zatím se ale zdá, že se jí to nepodaří. Dosud se k ní totiž přihlásilo šest poslanců nejmenší vládní strany i oba ministři VV Pavel Dobeš a Kamil Jankovský. Dohromady to koalici dává jen křehkou většinu.

Partnerům z ODS a TOP 09 to tak zřejmě nebude stačit. Volební štáb ODS už zahájil přípravu na volby. ODS také vyvolala formální jednání o ukončení koaliční spolupráce s VV. Mělo by se odehrát neděli.

V úterý Peake odstartovala novou vládní krizi a štěpení VV odchodem ze strany. Plánuje založit nový politický subjekt. Zatím tají, kolik poslanců VV za ní stojí. Poslanecký klub VV večer vyloučil sedm rebelujících poslanců stejně jako Víta Bártu, nepravomocně odsouzeného za korupci. Tlak na předčasné volby však třeba ještě může Peake u některých poslanců VV pomoci.

Čtěte také: Odsouzený Bárta a rebelové nejsou členy klubu "VeVerek"

ČSSD požaduje volby v červnu. Nečas by podle nich neměl opírat vládu o přeběhlíky. Předseda strany Bohuslav Sobotka má za to, že Peake je spoluodpovědná za marasmus VV a musela vědět o podezřelých praktikách strany. Aktuální průzkum ukázal, že ve volbách by nyní s převahou zvítězila levice. Třetinu hlasů by posbírala ČSSD, KSČM pak pětinu. Zásadní je, že KSČM by tak předběhla ODS - poprvé od doby, kdy na konci tisíciletí vrcholilo znechucení lidí nad opoziční smlouvou.

Nečas už dopoledne prohlásil, že si nedovede představit spolupráci s poslaneckým klubem, který skrytě řídí Bárta. Fakticky tak ohlásil konec spolupráce s VV. Peake pak po schůzce se svým "fanklubem podpory vlády a jasné a předvídatelné politiky" oznámila, že v nejbližší době požádá o registraci nového hnutí či strany. Název prý zatím hledají.

Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa má nový subjekt jen udržet u moci ostudnou vládní koalici. Podobně šéf VV Radek John mluvil v úterý o platformě funkcí a postů.

Za bezpečnou většinu ve sněmovně Nečas nepokládá 101 nebo 102 hlasů. V táboře Peake je nyní sedm poslanců, koalice by tak mohla mít 101 hlasů, ovšem jen pokud by s koalicí dál hlasoval nezařazený poslanec Michal Doktor (dříve ODS) a Pavel Bém, jenž kvůli aféře s odposlechy v ODS pozastavil členství.

K Peake by se mohli přidat ještě dva další poslanci. S odchodem z VV prý váhá Radim Vysloužil. Zatím ale nepotvrdil, že ji bude následovat. Dalším poslancem, jehož setrváním si VV nejsou jisté, je starosta Litvínova Milan Šťovíček. Pro vyloučení sedmi rebelů a Bárty ale hlasovalo 12 poslanců VV z celkem 21. Hlasování se podle mluvčí strany Šárky Janouchové nezúčastnil Otto Chaloupka, který je v zahraničí.

"Vláda musí mít tah na branku," řekl Nečas. Kolik poslanců by musela Peake dát dohromady, aby vláda mohla pokračovat, ale neupřesnil. "Definice bezpečné většiny je taková, že bezpečná většina je větší než nebezpečná většina," prohlásil pouze. Po jednání vlády dodal, že bezpečná většina ve sněmovně nezávisí jen na počtech, ale také na tom, z koho je složena. Na počátku volebního období měla koalice pohodlných 118 hlasů.

Peake bezpečnou většinu definovala slovy "čím více, tím lépe". Poslancům za VV, kteří se k ní přidají, nabídla churchillovské "krev, pot a slzy" ze slavného proslovu čerstvého ministerského předsedy Velké Británie z roku 1940. Stejný citát přitom použil loni Bárta jako kandidát na předsedu strany - než se kandidatury vzdal ve prospěch Radka Johna.

Tagy: peake odchod strana

Zdroje: ČTK