ODS chystá volby, vypoví spolupráci Věcem veřejným

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Občanští demokraté začínají intenzivně připravovat předčasné volby. Grémium ODS dnes podpořilo názor premiéra Petra Nečase, že východiskem z vládní krize je buď rychlý zisk bezpečné většiny ve sněmovně, nebo rychlé volby na konci června. Úzké vedení strany vyvolalo také dohodovací jednání o ukončení koaliční spolupráce s VV. Podle Nečase jde o formální krok. Jednání špiček koalice by mělo být v neděli, uvedl po jednání grémia.

Předseda vlády a ODS zopakoval, že ODS nehodlá spolupracovat se stranou ovládanou odsouzeným Vítem Bártou a Michalem Morozem, který je úzce spjat s předsedou VV Radkem Johnem.

"Grémium jednoznačně konstatovalo, že považuje za vyloučené, aby Vít Bárta a Michal Moroz měli jakýkoliv přímý či nepřímý vliv na vyjednávání a chod vládní koalice. Vyvolává dohadovací řízení, které je formálním krokem k ukončení koaliční spolupráce se stranou Věci veřejné," citoval Nečas z usnesení. K ukončení koaliční spolupráce VV pak svolal Nečas na neděli formální jednání předsedů koaličních stran. Na zasedání grémia navázalo zasedání volebního štábu ODS, aby začalo připravovat primárek pro nominaci kandidátů ODS a kampaň.

Předčasné volby do konce června?

Ministr financí a místopředseda druhé největší vládní strany TOP 09 Miroslav Kalousek dnes České televizi řekl, že pokud vláda nebude mít většinovou podporu v Poslanecké sněmovně, tak musí skončit a musí být předčasné volby. "V případě, že bychom zjistili v pondělí, že nemáme většinovou podporu v Poslanecké sněmovně, tak je dokonce nezbytné ji (sněmovnu) rozpustit. Pak je skutečně důležité, aby předčasné volby byly do konce června," řekl ČT Kalousek.

Nejmenší vládní strana se rozpadá po úterním oznámení místopředsedkyně vlády Karolíny Peake, že odchází z VV a zakládá novou platformu. Zatím ale nezískala dostatek poslanců, aby mohli v koalici nahradit VV. Nečas požaduje, aby vláda měla jistotu většiny ve sněmovně do pondělí. Pokud se tak nestane, bude prosazovat předčasné volby, po kterých volá i opoziční ČSSD. Za reálné východisko z krize pokládají předčasné volby i politici TOP 09.

Koaličním stranám nedává velké šance na vítězství v případných volbách dnes zveřejněný průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Volby do sněmovny by podle něj v dubnu s více než třetinou hlasů vyhrála ČSSD. Druhá by byla KSČM, která získala pětinu hlasů a podle dostupných informací poprvé od doby opoziční smlouvy předstihla ODS. Čtvrtá by byla TOP 09 se 17,5 procenta. "Pro nás to neznamená vůbec nic. Je to průzkum. Další (agentury) STEM a SANEP to vůbec nepotvrzují," komentoval výsledek Nečas s tím, že CVVM má nejvyšší výkyvy.

I podle STEM v poslední době podpora ODS klesá. Podle průzkumu zveřejněného na začátku dubna si ODS od února pohoršil o jedno křeslo a získala by 49 mandátů. Komunisté by jich měli 35.

Tagy: ODS vv výpověď spolupráce

Zdroje: ČTK