Dnes je sobota 25. března 2023., Svátek má Marián
Počasí dnes 12°C Dešťové přeháňky

Aktualizováno: Pavel pro Le Monde: S Putinem nyní prakticky nelze mluvit, Rusko musí ustoupit

Aktualizováno: Pavel pro Le Monde: S Putinem nyní prakticky nelze mluvit, Rusko musí ustoupit
Petr Pavel | zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

V této fázi války na Ukrajině je podle Petra Pavla téměř nemožné mluvit s ruským vedením. To musí nejprve projevit ochotu jednat a předložit alespoň rámec mírového návrhu, řekl příští český prezident v rozhovoru s francouzským listem Le Monde. Z dlouhodobého hlediska je Pavel také pro dodávky stíhaček Ukrajině a vyjádřil přesvědčení, že Česko nemůže sehrávat roli mostu mezi Západem a Východem. Chce vážnou diskuzi o budoucnosti Visegrádu (V4).

„Jak můžete mluvit s někým, kdo vede agresivní válku, téměř každý den posílá rakety na civilní cíle a vyhrožuje světu jadernou apokalypsou?“ ptá se v rozhovoru Pavel, podle něhož musí nejprve Moskva změnit svůj postoj.

Jedenašedesátiletý bývalý generál se vyslovil pro dodávky dalších zbraní Ukrajině, v delším časovém horizontu i stíhaček. „Ale v této fázi si myslím, že by to pravděpodobně zkomplikovalo situaci,“ poznamenal s tím, že z technického hlediska vyžaduje dodávka nových letounů a výcvik pilotů nejméně šest měsíců. Ruskem napadená země podle něj teď potřebuje hlavně více pozemní techniky, zejména tanků, obrněných vozidel a dělostřelectva.

Česko podle Pavla už dosáhlo svých limitů, pokud jde o podporu Ukrajiny těžkou technikou. Považuje ale za možné, aby Praha časem na Ukrajinu poslala tanky Leopard, které dostane z Německa, i když by to představovalo určité riziko pro obranyschopnost země. SRN má Česku dodat 14 tanků Leopard 2A4.

Pavel byl také dotázán na „proruské a pročínské postoje“ dvojice svých předchůdců v úřadu, tedy Václava Klause a Miloše Zemana. Oba podle něj sdíleli myšlenku být mostem mezi Západem a Východem, kterou ovšem Pavel má za „velmi zvláštní ambici“. Žádná pozice veprostřed podle něj neexistuje a Česko si musí uvědomit, do jakého světa patří, a sice do světa demokracií, nikoli světa autoritářských režimů různého stupně.

Na otázku o zemích Visegrádu, mezi nimiž má Maďarsko zásadně odlišné názory na podporu Ukrajiny a vztahy s Ruskem, Pavel řekl, že bude nutné zahájit velmi vážnou debatu o budoucnosti uskupení. Zároveň ale uvedl, že je mnohem snazší se nějakého rámce zbavit, než ho znovu vybudovat. „Ani maďarské vedení tu není navždy. Dříve, nebo později dojde ke změně,“ podotkl na adresu maďarského premiéra Viktora Orbána.

Francouzský deník se Pavla také zeptal na schůzku francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s Andrejem Babišem v období krátce před českými prezidentskými volbami, v nichž Pavel Babiše nakonec předčil. „Není to tragické, je to minulost. Je to zapomenuto,“ uvedl k tomu Pavel, který setkání v minulosti kritizoval.

Pavel zveřejnil svou zdravotní zprávu, je schopen vykonávat funkci prezidenta

Petr Pavel dnes zveřejnil zprávu o svém zdravotním stavu. Podle lékařů komplexní vyšetření prokázalo, že Pavel je schopen ze zdravotního hlediska bez výjimek vykonávat všechny prezidentské povinnosti. Pavel zdravotní zprávu zveřejnil na svém webu. Vyhotovil ji ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral, který pečuje i o zdraví končícího prezidenta Miloše Zemana.

Zavoral ve zprávě Pavla označil za zdravého a vitálního muže, „který je schopen plně vykonávat veškeré povinnosti v rámci funkce prezidenta České republiky“.

Zpráva byla podle Zavorala vyhotovena na základě preventivní prohlídky, kterou Pavel absolvoval 21. února. „Komplexní vyšetření prokázala, že zvolený prezident je ze zdravotního hlediska plně způsobilý k vykonávání služby včetně všech náležitých povinností bez jakýchkoli výjimek,“ uvedl Zavoral. Text sepsal 28. února.

Kromě podrobného fyzikálního vyšetření a laboratorních krevních testů Pavel absolvoval další preventivní specializovaná vyšetření na interní klinice a radiologickém oddělení. Jejich součástí byly rentgen plic a srdce, EKG, ECHO srdce, angiologické vyšetření a sonografie břicha a prostaty.

Lékař Pavlovi doporučil antisklerotickou dietu s omezením živočišných tuků nebo užívání léku na snížení koncentrace kyseliny močové v krvi.

Otázka zdraví se řešila především u Pavlova předchůdce Miloše Zemana. Ten byl kvůli závažným zdravotním obtížím na podzim 2021 hospitalizován, od té doby potřebuje péči zdravotních sester i v lánském zámku, kde v posledních letech bydlí. 

Zdroje: