Pašeráci si ze zákonů nic nedělají. Z legální slonoviny je jen čtvrtina výrobků

- Magazín autor: red

Předměty ze slonoviny se prodávají jako starožitnosti, ve skutečnosti kvůli nim ale pytláci slony zabili teprve v posledních desetiletích. Nelegální obchod se slonovinou v Evropě nadále prosperuje, ukázaly údaje získané mezinárodním občanským hnutím Avaaz. 

Dvacet procent předmětů bylo vyrobeno ze slonoviny slonů zabitých po roce 1990. Ilustrační snímek

Dvacet procent předmětů bylo vyrobeno ze slonoviny slonů zabitých po roce 1990. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Mezi říjnem a prosincem loňského roku zakoupilo hnutí Avaaz 109 předmětů ze slonoviny u soukromých osob či ve specializovaných prodejnách v deseti evropských zemích: v Německu, Belgii, Bulharsku, Španělsku, Francii, Irsku, Itálii, Nizozemsku, Portugalsku a Británii. Byly to opracované kly, sošky, vázy, drobné předměty, náhrdelníky nebo náramky.

Hnutí nechalo tyto předměty vyhodnotit v laboratoři britské Oxfordské univerzity uhlíkovou metodu C 14. Výsledky jsou poučné. Ukazují, že ze všech předmětů pocházely téměř tři čtvrtiny z nelegálně získané slonoviny. Od roku 1989 totiž obchod se slonovinou zakazuje Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Zákaz platí v rámci Evropské unie, ale prodej a nákup zde zůstávají povoleny, pokud jde o předměty vyrobené před rokem 1947, které jsou považovány za starožitnosti.

Uhlíkovou metodou se tedy prokázalo, že jen 25,7 procenta zkoumaných předmětů skutečně pochází z období před rokem 1947. V Bulharsku, Itálii a Španělsku však podíl předmětů z nelegálně získané slonoviny dosahoval 100 procent, ve Francii 85 procent a v Portugalsku 83 procent.

20 procent ze slonů zabitých po roce 1990

A to není všechno. Zdá se, že v 19,3 procenta případů pochází slonovina z období po roce 1990. To znamená, že pochází ze slonů zabitých v posledních desetiletích, po zákazu obchodu se slonovinou.

"Tato studie poskytuje konkrétní údaje o tom, že legální evropský trh se slonovinou poskytuje krytí pro obchod s nelegálně získanou slonovinou. Tím se ještě zvyšuje riziko, že sloni budou vyhubeni," uvádí Avaaz, jehož zkoumání financovaly příspěvky více než 50 tisíc dárců.

Organizace soudí, že EU musí s touto situací skoncovat a obchod se slonovinou definitivně ukončit. Čína, která byla hlavním odbytištěm slonoviny ve světě, ostatně obchod s ní zakázala od 1. ledna letošního roku. Také Hongkong se rozhodl přijmout přísnější zákony, stejně jako Velká Británie.

Mezinárodní fond pro blaho zvířat (IFAW) odhalil rozsah internetového obchodu s druhy ohroženými vyhynutím, stejně jako s produkty z nich, zejména s předměty ze slonoviny.

V Africe podle posledního sčítání z roku 2016 klesla populace slonů žijících na savaně v letech 2007 až 2014 o 30 procent. Dnes tam žije zhruba 350 tisíc slonů, zatímco v 70. letech minulého století jich tam žilo kolem jednoho milionu a před koloniálním obdobím přes 20 milionů. Odhaduje se, že pytláci každoročně usmrtí více než 20 tisíc slonů kvůli jejich slonovině.

Tagy: zahraničí pašeráci sloni divoká zvířata slonovina zvířata a příroda

Zdroje: ČTK,Le Monde