Čínští diplomaté pašují ve velkém slonovinu vládními speciály

- Magazín autor: František Strnad

V Tanzanii rapidně ubývá slonů, hlásí ekologická vyšetřovací agentura. S obdobným problémem se potýkají i další africké země. Slony vybíjejí pytláci kvůli slonovině, o níž je na černém trhu velký zájem. Minimálně v případě Tanzanie vedou stopy ke špičkám čínské diplomacie. 

Sloni jsou v Africe zabíjeni po desetitisících

Sloni jsou v Africe zabíjeni po desetitisících,zdroj: ThinkStock

Vysocí političtí a vojenští představitelé z Číny využívali po několik let diplomatických návštěv východoafrické Tanzanie k nelegálnímu nákupu a pašování slonoviny, tvrdí Ekologická vyšetřovací agentura (EIA). Jakmile do Tanzanie dorazila čínská návštěva, na černém trhu okamžitě stouply ceny slonoviny. 

Diplomaté ze svého statusu nejsou podrobováni přísným bezpečnostním kontrolám. Podezření z nelegálního nákupu slonoviny sahá až do nejvyšších pater čínské politiky. Během loňské návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga podle EIA nakoupili členové jeho doprovodu tak velké množství slonoviny, že se cena zdvojnásobila na 700 dolarů za kilogram. Nelegální zboží mělo následně odcestovat přímo prezidentským speciálem.

Obdobné případy se objevily i během návštěv čínského námořnictva. Vysoký státní příslušník Jü Po byl zadržen tanzanskou státní policí, když v nákladním autě mířícím do přístavu v metropoli Dáresalám převážel 81 sloních klů. Po byl místním soudem letos v březnu odsouzen k 20 letům vězení. 

Ekologická agentura upozorňuje, že kromě vládních speciálů využívají Číňané k pašování slonoviny i armádu. Návrat čínských protipirátských hlídek do Adenského zálivu podle EIA "způsobil nárůst obchodů se slonovinou v Dáresalámu"

Čínské ministerstvo zahraničí veškerá obvinění odmítá. Mluvčí čínské diplomacie Chung Lej na tiskové konferenci uvedl, že Čína dlouhodobě bojuje s pytláctvím a pašováním slonoviny. "Ta zpráva je lživá, nejsme s ní spokojeni," prohlásil.

Čísla mluví jasně - obchod především

Tanzanie patří mezi klíčové spojence a obchodní partnery Číny ve východní Africe. Prezident země Jakaya Kikwete minulý týden v Pekingu podepsal dohody za 1,7 miliardy dolarů. Ekologická agentura nicméně přidává další čísla.

Když se Kikwete v roce 2005 ujal správy země, žilo v ní na 142 tisíc slonů. Do konce letošního roku ale počet příslušníků ohroženého druhu klesne na 55 tisíc. Světový fond na ochranu přírody odhaduje počet slonů usmrcených v Africe kvůli slonovině jen za loňský rok na 25 tisíc. Na černém kontinentě dnes zbývá už jen 470 tisíc největších suchozemských savců.

Obchod se slonovinou je dle úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy omezen téměř na nulu. Čína i Tanzanie patří mezi signatáře této úmluvy. Peking tvrdí, že se ohrožené živočišné druhy snaží chránit. Čínská televize navíc v uplynulých měsících odvysílala záběry pálení zabavené slonoviny. Skutečností ale je, že obchod má před úmluvami a životem ohrožených tvorů přednost. 

Tagy: Čína Tanzánie slonovina Ekonomická diplomacie Pytláctví

Zdroje: ČTK