Papež František přijel do země zmítané náboženskou válkou

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 29. 11. 2015 14:50) - Aktuality autor: mba

Velké obavy provázejí dvoudenní návštěvu papeže Františka ve Středoafrické republice. Papež nedbal na varování tajných služeb, podle kterých je cesta velmi riziková. Z bezpečnostního hlediska jde o nejriskantnější etapu jeho první cesty po Africe.

Papež František žehná dětem v uprchlickém táboře v Bangui

Papež František žehná dětem v uprchlickém táboře v Bangui,zdroj: Profimedia.cz

Papež je vůbec poprvé na návštěvě země zmítané ozbrojeným konfliktem. Ve Středoafrické republice po muslimském převratu v roce 2013 pokračuje občanská válka mezi většinovými křesťany a menšinovými muslimy.

Papež po příletu vyzval obyvatele, aby se bránili tomu mít jeden z druhé strach. Důrazně podle AFP odsoudil "nutkání mít strach z druhého, z toho, co nepatří k našemu etniku, k našim politickým vizím či našemu náboženskému vyznání". Vyjádřil naději, že nadcházející prezidentské a parlamentní volby pomohou v zemi "otevřít novou etapu".

Prezidentka Catherine Sambová-Panzová požádala před papežem o "odpuštění" za všechno zlo, kterého se obyvatelé Středoafrické republiky dopustili při sektářském násilí. "Jménem celého vedení této země, ale i všech těch, kteří přispěli k její cestě do pekel, se zpovídám ze všeho dřívějšího zla a žádám z hloubi srdce o odpuštění. Rozhodně potřebujeme toto odpuštění," prohlásila podle AFP politička při setkání s Františkem v prezidentském paláci.

Francouzské tajné služby papežovi jasně doporučily, aby do této bývalé kolonie Francie nejezdil. Podle webu francouzské rozhlasové stanice Europe 1 zdůraznily, že situace je velmi neklidná v samotném hlavním městě Bangui, zvlášť před nadcházejícími volbami. Nedoporučily ani papežův program, při kterém má František navštívit hned několik zvlášť rizikových míst.

"Bangui je malé město. V případě pohybu davu bude velmi těžké situaci zvládnout," svěřil se stanici Europe 1 se svými obavami jistý diplomatický zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Vyjádřil se krátce před dnešní odpolední papežovou mší v Bangui.

František ale odmítl cokoli zrušit. Hodlá všem obyvatelům Středoafrické republiky předat poselství míru a usmíření. Chce vyzvat k ukončení "spirály násilí". Někteří odborníci ale varují, že návštěva hlavy katolické církve by mohla napětí v zemi naopak zvýšit. Prezidentka Catherine Sambová-Panzová však tvrdí, že papež je očekáván jako "posel míru".

Největší riziko pro papeže může podle odborníků představovat hlavně plánovaná pondělní návštěva mešity v jedné z nejnebezpečnějších čtvrtí Bangui, kde chce papež podle Vatikánu odsoudit páchání násilí ve jménu Boha. Do metropole přicestovali vítat papeže obyvatelé nejen z různých částí Středoafrické republiky, ale i z Konga a Kamerunu.

Bezpečnost v přeplněných ulicích Bangui od soboty zajišťují obrněné vozy a tanky francouzské armády a sil OSN. Mírová mise OSN uvedla do pohotovosti kvůli návštěvě 3000-4000 vojáků a využije rovněž průzkumných bezpilotních strojů a balonů, které budou schopny rychle lokalizovat problémová místa. Vláda země k ochraně papeže vyčlení 500 policistů, pohotovost má rovněž 900 francouzských vojáků v zemi.

Papež ve Středoafrické republice v pondělí ukončí návštěvu Afriky, při níž předtím zavítal do Keni a Ugandy.

Tagy: Afrika zahraničí Středoafrická republika víra a náboženství náboženské střety

Zdroje: ČTK