Papež poprvé vystoupil v Kongresu. Sklidil ovace vestoje

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 24. 9. 2015 19:41) - Aktuality autor: pal

Papež František promluvil v americkém Kongresu a varoval před nebezpečím náboženského fundamentalismu. Zároveň ale upozornil, že tento boj nesmí probíhat na úkor svobody. Ve svém projevu také vyzdvihl úlohu rodiny v moderním světě. Vyjádřil přání, aby se rodina stala hlavním tématem jeho návštěvy v USA, kterou chce symbolicky zakončit ve Philadelphii na Světovém setkání rodin. Zároveň vyzval ke zrušení trestu smrti. Kongresmani papeže několikrát přerušili bouřlivým potleskem ve stoje. 

František byl prvním papežem, který mluvil v Kongresu USA

František byl prvním papežem, který mluvil v Kongresu USA,zdroj: Profimedia.cz

Proti fundamentalismu není podle papeže imunní žádné náboženství. Zvláštní obavy v tomto ohledu František vyjádřil o osud křesťanů na Blízkém východě, které na území Sýrie a Iráku pronásledují radikálové z organizace Islámský stát (IS). Varoval ale zároveň, že boj proti extremismu nesmí být na úkor svobody.

Papež vyzval ke zrušení trestu smrti 

Další citlivé téma předestřel, když vyzval k celosvětovému zrušení trestu smrti. Spojené státy přitom patří mezi země, v nichž se za těžké zločiny stále popravuje a také v Kongresu má zachování trestu smrti stále výrazně většinovou podporu.

Zlaté pravidlo "co chcete, aby ostatní dělali vám, dělejte vy jiným" nám připomíná odpovědnost za ochranu "lidského života v každé fázi jeho vývoje", připomněl dále papež.

V dalších částech svého proslovu se dotkl například otázek ochrany životního prostředí a sociálního rozměru hospodářského rozvoje. Vyzval k zesílení úsilí o odvrácení ničení životního prostředí lidskou činností a zdůraznil své přesvědčení, že USA v tom mohou sehrát důležitou roli. "Nyní je čas na odvážné činy a strategie," řekl.

František volal po ukončení obchodu se zbraněmi 

Apeloval rovněž na uvážené vytváření a rozdělování bohatství. "Správné využívání přírodních zdrojů, náležité využívání technologií a ovládnutí ducha podnikání jsou zásadními prvky ekonomiky, která chce být moderní, všezahrnující a udržitelnou," prohlásil František.

Dále vyzval k ukončení obchodu se zbraněmi a to v zemi, která je jejich největším světovým exportérem. Tázal se, proč jsou zbraně prodávány lidem, kteří chtějí jen působit utrpení nevinným.

"Bohužel odpověď je, jak všichni víme, kvůli penězům, penězům, které jsou promáčené krví, často krví nevinných". František zpochybnil, zda se výrobci zbraní mohou nazývat křesťany. Zároveň ale připustil, že je legitimní použít zbraně proti "nespravedlivé agresi, například proti útokům islamistů v Sýrii a Iráku.

Papež nabádal k podpoře rodiny

"Politická společnost přetrvá, usiluje-li o uspokojení společných potřeb podporou rozvoje všech svých členů, zvláště zranitelných a ohrožených," uvedl ve své řeči rovněž papež.

„Rodina sehrála zásadní úlohu při budování této země a tak si zaslouží naši podporu a povzbuzení. Přesto nemohu skrývat svou starost o rodinu, která je dnes ohrožována zevnitř i zvenčí,“ řekl před Kongresmany papež. Zároveň upozornil na to, jak jsou v současnosti ohroženi mladí lidé, kterým často chybí možnost perspektivy do budoucnosti.

Ve své řeči ocenil úsilí Spojených států „překonávat bolestivé epizody z minulosti.“ Měl na mysli především dohodu s Íránem a sbližování s Kubou, ve kterém on sám sehrál důležitou roli. Během jeho projevu, který trval asi 50 minut, mu Kongresmani několikrát zatleskali ve stoje. Svou řeč pak zakončil "Bůh žehnej Americe". 

Františka přivítal v Kongresu potlesk

František je první hlavou římskokatolické církve, která před poslanci amerického Kongresu promluvila. Oficiálně nicméně hovořil z pozice nejvyššího představitele vatikánského státu. Svůj projev pronesl v angličtině.

Při příchodu se Františkovi dostalo nadšeného potlesku. Zvláštní význam má papežův projev především pro členy parlamentu katolického vyznání, k nimž patří mimo jiné šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner nebo vůdkyně demokratické menšiny Nancy Pelosiová. Katolíkem je i viceprezident Joe Biden. Sám prezident Barack Obama se hlásí k protestantství.

Na velké obrazovce před budovou Kongresu sledovalo papežův projev více než 50 tisíc šťastlivců s pozvánkami.

Na programu své první návštěvy v USA má František dnes ještě setkání s bezdomovci washingtonské farnosti svatého Patrika. Jeho další zastávkou pak bude New York.

Tagy: zahraničí Spojené státy papež František mezinárodní vztahy americká policie

Zdroje: ČTK,Guardian