Papež František odsloužil na Kubě první mši. Fidelovi dal knihu Jezuity

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 20. 9. 2015 19:41) - Aktuality autor: pal

Hlava katolické církve papež František zahájil třídenní návštěvu Kuby, necelý rok po tom, co došlo k diplomatickým rozhovorům mezi „ostrovem svobody“ a Spojenými státy. V sobotu na letišti papeže přivítal prezident Raúl Castro, který mu poděkoval za pomoc při sbližování Kuby a USA. V neděli papež projel centrem Havany, kde ho vítaly davy příznivců a později odsloužil první mši na havanském náměstí Revoluce. V papežově programu není setkání s opozicí ani s disidenty. Papež potom navštívil Fidela Castra. 

Papež byl na Kubě vítán davy příznivců

Papež byl na Kubě vítán davy příznivců,zdroj: Profimedia.cz

Papež se v neděli znovu setkal se současným prezidentem Raúlem Castrem a podle informací Vatikánu se zřejmě setká i s jeho starším bratrem Fidelem.

Kuba září novotou

Novotou podle agentury AP září všechna místa Havany i dalších kubánských měst, která František navštíví. Opravy se dočkalo havanské letiště, stejně jako ulice, kudy bude projíždět ve svém papamobilu.

Lesk získala i dříve oprýskaná fasáda havanské katedrály i hlavních kostelů ve městech Holguín a Santiago de Cuba, kam papež za věřícími zamíří začátkem příštího týdne.

Centrální havanské náměstí Revoluce, kde se uskuteční nedělní mše, zaplňují tisíce sedadel připravené pro veřejnost. Ta vesměs vnímá návštěvu třetí hlavy katolické církve v zemi jako součást uvolnění v minulosti tvrdých omezení vztahujících se k náboženství.

Podle komentátorů plánované setkání s Raúlem Castrem naznačuje, že papež nehodlá na Kubě přistoupit k žádné konfrontaci s komunistickým režimem.

V jeho programu podle AP chybí jakýkoli náznak setkání s opozicí a s kýmkoli z disidentů, kteří protestují proti porušování lidských práv a kritizují církev za to, že je ignoruje a paktuje se s komunistickým režimem.

František vyzval k pokračování uvolňování vztahů mezi USA a Kubou

Papež v sobotním proslovu na letišti vyzval Kubu a USA, aby v uvolňování vztahů pokračovaly, a daly tak příklad světu.

 "Už několik měsíců jsme svědky události, která nás plní nadějí: procesu normalizace vztahů. Vyzývám politické vůdce, aby na této cestě setrvali a dali příklad smíření celému světu," řekl papež podle agentury Reuters.

Na havanském náměstí Revoluce vyrostlo pódium pro velkou nedělní mši a v jindy nepříliš udržovaných ulicích se intenzivně uklízelo.

Papež na Kubě odsloužil první mši 

Papež František odsloužil svou první mši na Kubě na havanském náměstí Revoluce, v politickém centru země, jemuž vévodí portréty Ernesta Che Guevary a dalších symbolů komunistické revoluce.

První latinskoamerický papež při svém příjezdu na rozlehlé havanské náměstí, které je obvykle místem masových režimních manifestací, zdravil shromážděné a potěšil jednu z rodin, jejíž čtyřletou dcerku zvedl a políbil.

Ve svém kázáni mluvil vesměs velmi obecně o službě bližním, která podle něj "není nikdy ideologická, protože neslouží myšlenkám, ale lidem".

K politickému tématu se papež dostal až v závěru mše, když apeloval na vládu Kolumbie a tamní levicové povstalce, aby ukončili nejdéle trvající konflikt v Latinské Americe a uzavřeli definitivní mírovou dohodu.

Mírové rozhovory mezi povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) vede vláda od roku 2012 a jednání se konají právě v Havaně. Povstání FARC začalo před 51 lety a vyžádalo si už téměř čtvrt milionu lidských životů.

Papež a Fidel Castro si vyměnili dárky 

Papež setrval s Fidelem Castrem a jeho manželkou Dalií Soto del Valle v důvěrné a velmi neformální atmosféře 30-40 minut, uvedl mluvčí Vatikánu Federico Lombardi.

František dal Castrovi jako dárek knihu od jezuitského autora, který dnešního papeže v dětství učil, Castro papeži na oplátku dal sbírku svých vlastních rozhovorů na téma náboženství.

Papež navštívil Castra poté, co odsloužil svou první mši na Kubě na havanském náměstí Revoluce, tedy na místě, které je obvykle místem masových režimních manifestací.

Papež se má ještě setkat s kubánským vůdcem Raúlem Castrem, který převzal vedení země po svém starším bratrovi definitivně v roce 2008. Fidel se dostal do čela země po převratu v roce 1959 a odešel z něj ze zdravotních důvodů.

Tagy: zahraničí Kuba Spojené státy státní návštěva papež František

Zdroje: ČTK