Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

Japonský zákon o vojenských misích v zahraničí provokuje Čínu k silným výrokům

Japonský zákon o vojenských misích v zahraničí provokuje Čínu k silným výrokům
Díky zákonu mohou Japonci nasadit armádu v zámoří. To v Číně vyvolává obavu. Ilustrační foto | zdroj: Profimedia

Čínské představitele do určité míry zaskočil nový bezpečnostní zákon, který schválil japonský parlament. Možnost nasazení japonské armády v zahraničí, kterou nový zákon otevřel, kritizují a hovoří o tom, že Japonsko ohrožuje celý region. Bouřlivé reakce čínských politiků jenom ukazují, že nový japonský zákon zcela mění postavení této východoasijské země na mezinárodní scéně. 

„Japonsko by se mělo poučit z historie,“ řekl čínský ministr obrany krátce po tom, co japonský parlament odhlasoval zákon, který umožňuje bojovat vojákům v zámoří, poprvé od konce druhé světové války.

Nový japonský zákon oživil spory o nadvládu nad regionem

Vztahy mezi Čínou a Japonskem se vystupňovaly po sporech o skupinu ostrovů v Jihočínském moři, které si nárokují obě země.

Nedávno zveřejněné satelitní snímky ukazují, že se Čína v této oblasti snaží na neobydlených ostrovech budovat přistávací dráhy a vojenské základny, proti čemuž v minulosti Japonsko několikrát vystoupilo.

„Je politováníhodné, že japonský premiér Šinzó Abe opakuje stejnou chybu, kterou jeho země udělala před sedmdesáti lety,“ komentovala nový zákon čínská tisková agentura Xinhua a přitom připomněla spory mezi oběma státy, které se táhnou už od druhé světové války. 

Nový zákon prý porušuje japonskou ústavu 

Podle čínských představitelů je nový japonský zákon „v rozporu se současnou dobou, která klade důraz na mír, rozvoj a spolupráci.“ Čínské ministerstvo také upozornilo, že odhlasovaný zákon chápe jako porušení japonské pacifistické ústavy.

Čínští představitelé pak vyzvali Japonsko, aby udělalo mnohem více pro podporu míru a stabilitu v celém regionu. Jižní Korea, která má s Japonskem také napjaté vztahy, zase Tokio upozornila na to, že nesmí využít nového obranného zákona bez jejího souhlasu.

Američané a Britové podpořili Japonsko 

Nový zákon přivítali dva spojenci Japonska - Spojené státy a Velká Británie. Britský ministr zahraničí Philip Hammond uvedl, že se těší až se Japonsko bude aktivně spolupodílet na mírových operacích.

Ani japonská veřejnost ovšem není jednotná a v samotném Tokiu protestovalo proti zákonu několik desítek odpůrců.

Kritici upozorňují na to, že zákon obsahuje nejasné formulace a existuje tu možnost, že další vlády si jednotlivé články předpisu budou vykládat mnohem volněji. 

Zdroje:
BBC, Vlastní