Aktualizováno: Pacienti rumburské sestry zemřeli kvůli draslíku, potvrdili znalci

Smrt šest všech pacientů Lužické nemocnice v Rumburku, z jejichž vraždy je podezřelá zdravotní sestra Veronika Marešová, skutečně způsobilo podání vysoké dávky draslíku. U soudu to uvedl soudní znalec Radek Matlach. Podle obžaloby Marešová vraždila právě draslíkem.
V případě poslední údajné oběti měli znalci k dispozici jak tělo, tak výsledky odběrů krve, které po smrti nechal odebrat lékař Petr Vondráček.
Těžce nemocná žena zemřela v rumburské nemocnici loni na začátku června. "Příčinou smrti byla vysoká hladina draslíku. Neumím si stav vysvětlit jinak," řekl soudu Matlach.
Žena byla podle znalců ve vážném stavu, selhávaly jí orgány, pro náhlou srdeční fibrilaci a úmrtí ale nevidí jiný důvod. "Nebyl důvod, aby tam (u srdce) došlo k tak prudké změně," řekl Matlach.
Podle lékaře Jiřího Závodského, který na posudku obžaloby spolupracoval, by žena nejspíš stejně zemřela. "S největší pravděpodobností by pacientka dříve či později zemřela," doplnil Závodský.
U pěti ostatních obětí znalci vycházeli především ze zdravotní dokumentace a záznamů křivek EKG. Podle Matlacha byli všichni pacienti stabilizovaní, náhle u nich došlo k zástavě srdce a smrti. "Křivka EKG odpovídá vysoké dávce draslíku," zopakoval Matlach.
Kvůli náhlému úmrtí nechal lékař nemocnice Petr Vondráček odebrat pacientce krátce po smrti krev. Vzorek prokázal 10,8 milimolu draslíku na litr, standardní hodnoty jsou podle Matlacha dva až pět milimolů.
Ze samotné pitvy údajné oběti podle Závodského znalci určili jako příčinu úmrtí otoky plic a mozku. "Pitva nepodala důkaz, ani nemohla. Za důkaz považuji to, co udělal doktor Vondráček," dodal Závodský.
Na základě úmrtí seniorky z loňského června začala policie případ vyšetřovat a později Marešovou obvinila z dalších pěti vražd pacientů. Policie společně se znalci v první fázi prověřovala 300 případů úmrtí na jednotce intenzivní péče, kde Marešová pracovala. Podle Matlacha se zaměřili na podobné anamnézy a průběh smrti poslední údajné oběti.
U soudu dnes zazní ještě oponentní zdravotní posudek, který si nechala zpracovat obhajoba. Jeho závěry se podle informací ČTK od posudku žalobce výrazně liší. Pracují mimo jiné s tím, že hladina draslíku se po smrti výrazně zvyšuje.
Marešová podle obžaloby pacienty zabíjela draslíkem od roku 2010 do loňského června. Nejmladší oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Důvodem měla být podle žalobce snaha usnadnit si práci. Marešová už na začátku hlavního líčení vinu odmítla. Hrozí jí až doživotní vězení.