Dnes je sobota 23. ledna 2021., Svátek má Zdeněk
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Ozbrojenci oznámili dobytí Debalceva. V jeho ulicích se dál bojuje

Ozbrojenci oznámili dobytí Debalceva. V jeho ulicích se dál bojuje
Ukrajinští vojáci v Debalcevu | zdroj: Profimedia.cz

Dobyli jsme Debalceve a zajali 120 vojáků, hlásí východoukrajinští ozbrojenci. V ulicích města, o které armáda a povstalci sváděli těžké boje i po vyhlášení příměří, ale dál zní střelba. Kyjev ztrátu Debalceva popírá. 

Ukrajinská armáda tvrdí, že ozbrojenci šíří tuto zprávu, aby zdiskreditovali vládní sily. Kyjev pouze uznává, že povstalci obsadili část města. Novináři z místa hlásí, že ozbrojenci obsadili mimo jiné místní policejní stanici a železniční nádraží. 

Povstalci odhadují, že se ve městě v současné době nachází do několika stovek do několika tisíc příslušníků vládních jednotek.  Ulicemi Debalceva se šíří tištěné výzvy ozbrojenců, aby se vojáci vzdali.

O nástupu na Debalcevo informovali ozbrojenci v úterních ranních hodinách. Města se obě strany odmítají vzdát. Proruští rebelové tvrdí, že je to jejich "morální povinnost" tam zůstat, Kyjev zase trvá na tom, že na město má nárok v souladu s mírovou dohodou. 

Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin eviduje pět padlých a devět zraněných vojáků. Kyjev spočítal, že ozbrojenci ostřelovali vojenské pozice od vyhlášení příměří už 164krát.

Ukrajinské ministerstvo obrany rovněž potvrdilo, že separatisté zajali několik vládních vojáků. Dle vlády se ale nejedná o velký počet vojáků, jak tvrdí povstalci. 

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,450 21,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma