Merkelová a Porošenko tlačí na Putina, aby donutil rebely k poslušnosti

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 17. 2. 2015 14:29) - Aktuality autor: str

Německá kancléřka Angela Merkelová a ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondělí telefonovali do Kremlu. Po ruském prezidentu Vladimiru Putinovi chtěli, aby domluvil rebelům. Boje na východě Ukrajiny pokračují i přes to, že v neděli začalo platit příměří dojednané v Minsku. Z jeho porušování se vzájemně obviňují Kyjev a ozbrojenci. 

Merkelová s Porošenskem se mezi sebou dohodnou. S Putinem už je to horší

Merkelová s Porošenskem se mezi sebou dohodnou. S Putinem už je to horší,zdroj: Profimedia.cz

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert uvedl, že se Merkelová s Porošenkem a Putinem telefonicky dohodli na konkrétních krocích. Jejich podobu však Berlín nesdělil.

Jisté je, že pozorovatelská Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) má konečně dostat prostor sledovat situaci v Donbasu. Dle dohody z Minsku také začne stahování těžkých zbraní od bojové linie. Jenže ukrajinská armáda v pondělí oznámila, že těžkou techniku odvelí z fronty až tak učiní ozbrojenci, kteří zase trvají na tom, že jednostranně stahovat techniku nebudou.

Vůdce doněckých povstalců Denis Pušilin zprávy o příměří opětovně dementoval. Rebelové nadále svádí boj o strategické město Debalceve, kde zůstalo v obležení podle některých zpráv až šest nebo osm tisíc vojáků. Bojuje se ale i na dalších místech. 

Vzbouřenci dle svých slov "nemají morální právo" složit zbraně. Svět nadále čeká, zda jim Kreml toto morální právo udělí.

O Debalceve se přitom nesvádějí jen vojenské, ale i politické boje. O toto klíčové město se hádali Putin a Porošenko na jednání v Minsku. Deník The Wall Street Journal s odvoláním na důvěrný zdroj z diplomatických kruhů píše, že šéf Kremlu prosazoval vyhlášení příměří až v neděli, aby dal povstalcům možnost vyhnat z města vojáky a dobýt ho. Porošenko naopak chtěl, aby se boje ukončily okamžitě. 

O hádkách Porošenka a Putina u jednacího stolu psal i Der Spiegel. Mezi oběma politiky čas od času propukla slovní přestřelka. Zajímavé ale je, že si tykali. 

Tagy: Rusko Německo Ukrajina ukrajinská krize rusko-ukrajinská krize mezinárodní vztahy boje na východě Ukrajiny válka na Donbasu

Zdroje: ČTK