Ostravská nemocnice je stále bez šéfa, konkurz se opakuje. Odboráři sepsuli ministra

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 7. 1. 2019 18:31) - Aktuality autor: šar

Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) zůstává bez řádného ředitele, poslední rezignoval loni v říjnu. Ředitel vzejde z nového výběrového řízení, protože v posledním komise dala stejný počet hlasů a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch žádného z kandidátů nevybral. Nemocnici nadále povede Petr Vávra, který byl jejím řízením pověřen po loňské rezignaci ředitele Evžena Machytky. Odbory 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch během loňské návštěvy ostravské fakultní nemocnice

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch během loňské návštěvy ostravské fakultní nemocnice,zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Výběrové řízení skončilo nerozhodným výsledkem. Uspěli v něm lékař Jiří Havrlant a primářka Krevního centra FNO Zuzana Čermáková. Havrlant se zúčastnil už loňského konkurzu, který rovněž skončil nerozhodně, ale ministr nakonec jmenoval Machytku. Na ředitele bude nové výběrové řízení vypsáno tento týden.

"Důkladně jsem zvážil všechny varianty a vyslechl si řadu názorů na oba kandidáty s nejvyšším počtem hlasů jak ze strany výběrové komise, zaměstnanců nemocnice, místních odborů, kraje a města, tak ze strany lékařské odborné společnosti, akademické obce i ze strany lokálních novinářů, kteří situaci bedlivě sledují. Tyto názory se však zásadně různí, až polarizují," řekl k současnému konkurzu ministr Vojtěch.

Obává se proto toho, že by volba jednoho či druhého kandidáta nepřinesla potřebné dlouhodobé zklidnění. "Z toho důvodu jsem se rozhodl využít své právo a zrušit výběrové řízení a vypsat nové. Netěší mě to, byl bych nejraději, kdyby nemocnice již měla svého právoplatného ředitele. Nicméně jsem přesvědčen o tom, že nové výběrové řízení je v tuto chvíli jediný možný správný krok ve prospěch nemocnice," doplnil.

Nejsilnější odborová organizace Fakultní nemocnice Ostrava ministrovo rozhodnutí zkritizovala. "Už teda opravdu nevím, kdo se do toho výběrového řízení přihlásí, na potřetí a do této situace. Nemluvě o tom, že ve stejné situaci jsme byli (loni)v dubnu," uvedla předsedkyně odborové organizace Zuzana Sargová. Připomněla, že odbory se tehdy ohrazovaly proti Machytkovi, kterého ale ministr nakonec ředitelem stejně jmenoval.

"Nechápu, proč to teď rozhoduje takto. Předtím jsme taktéž křičeli a přes náš odpor ho stejně jmenoval. Teď my zaměstnanci chceme nového ředitele a chceme víceméně toho externího (Havrlant), ale jim to není po vůli," doplnila Sargová. Podle ní je navíc tímto postupem ponížen Havrlant, který už dvakrát uspěl v konkurzu. Odbory se prý obávají toho, že ministerstvo chce do funkce dosadit svého člověka. 

V nemocnici je už několik měsíců napjatá situace. Ministr zdravotnictví loni v únoru odvolal ředitele nemocnice a někdejšího sociálnědemokratického ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka. V ředitelské funkci ho vystřídal právě Machytka, který byl původně vedením nemocnice dočasně pověřen po Němečkově odvolání. 

Bezprostředně po příchodu Machytky do čela nemocnice začaly personální změny. Vedení chirurgické kliniky opustil tehdejší přednosta Igor Penka. Podle spekulací se tak rozhodl pod nátlakem, nakonec byli postupně odvoláni ještě čtyři další přednostové.

Proti odvolání uznávaného přednosty porodnicko-gynekologické kliniky Ondřeje Šimetky se zvedla vlna nevole. Odvolání kritizovali zaměstnanci nemocnice, představitelé politické reprezentace i ostravská Lékařská fakulta. Machytka, za jehož působení se výrazně zhoršily i vztahy mezi nemocnicí a Lékařskou fakultou, se nakonec rozhodl rezignovat.

Tagy: Česko domácí Ministerstvo zdravotnictví Fakultní nemocnice Ostrava české zdravotnictví práce a odbory

Zdroje: ČTK