OSN: V jemenském Táizzu jsou od neděle desítky mrtvých

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V jihojemenském Táizzu zahynulo podle OSN od neděle 50 lidí. Boje pokračují i v dalším městě na jihu země, v Zindžibaru. Bojovníci místní odnože Al-Káidy tam podle nemocničních zdrojů citovaných agenturou AFP zabili celkem třináct vojáků a třiadvacet jejich kolegů zranili.

Pět vojáků bylo zabito a 23 dalších zraněno při výbuchu auta naloženého trhavinami v okamžiku průjezdu kolony vojenských vozidel kolem kontrolního stanoviště asi kilometr od Zindžibaru.

V koloně transportérů, tanků a obrněných vozů jely údajně stovky vojáků i civilních dobrovolníků z Adenu jako posily pro 25. mechanizovanou brigádu, která je v Zindžibaru od neděle obklíčena ozbrojenci. Podle zdroje blízkého útočníkům byli v autě s výbušninami v okamžiku exploze dva sebevražední atentátníci. 

Stejné kontrolní stanoviště se stalo terčem útoku už o pár hodin dříve. Zabito bylo šest vojáků. Dva další podlehli svým zraněním z pondělka. 

Táizz - centrum protestů proti Sálihovi

Dva úterní atentáty zvýšily na 41 počet vojáků a civilistů zabitých v okolí Zindžibaru od neděle, kdy se stovky údajně ozbrojenců Al-Káidy zmocnily kontroly nad tímto správním střediskem provincie Abján. 

Táizz je jedno z center protestů proti prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi. Při pondělní demonstraci tam bylo zabito 21 jejích účastníků, dnes je hlášena nová střelba do lidí a sedm mrtvých. 

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillayová oznámila, že získala informaci, podle níž od neděle v Táizzu zahynulo 50 osob. Její úřad tento údaj ověřuje. Vojenské jednotky v neděli na hlavním náměstí rozháněly demonstranty, kteří se tam pravidelně scházeli od ledna. Měli tam stany i provizorní nemocnici. 

Obnovené boje v metropoli Saná

Agentura AFP také hlásí obnovení bojů v metropoli. Kmen Hašídů, vedený šajchem Sádikem Ahmarem, údajně vypověděl příměří a obnovil boje. Klid zbraní trval jen čtyři dny. V úterý byla slyšet střelba ze čtvrti Hasaba, kde Ahmar bydlí. Obyvatelé Saná se bojí vycházet na ulici, město je prý pusté. 

Podle ministerstva obrany se bojovníci kmene Hašídů zmocnili sídla vládnoucí strany Všeobecný lidový kongres a vodárenské společnosti. Obě strany se viní z porušení příměří. Ahmar v pátek oznámil, že začalo platit příměří a že obě strany vyjednávají. 

Ahmarovi lidé do bojů vstoupili minulé pondělí. Sálih totiž den předtím už potřetí odmítl podepsat smírčí dohodu s opozicí, přestože to předtím slíbil. Následné srážky v Saná si vyžádaly 80 mrtvých a začalo se hovořit o občanské válce. Jemenci se snaží vynutit si protesty Sálihovo odstoupení od ledna. Při potlačování nepokojů přišlo o život na 300 lidí.

Tagy: násilnosti boje Jemen

Zdroje: ČTK