Do skandálu namočený Babák pozastavil členství ve VV

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Poslanec Věcí veřejných Michal Babák dočasně pozastavil členství ve straně. Důvodem je podle něj únik informací o kauze, podle níž Babák nedostatečně doložil původ peněz, které straně věnoval v uplynulých letech. Babák nyní čelí trestnímu oznámení.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Informace z vyšetřování finančním analytickým útvarem (FAÚ) ministerstva financí se v úterý objevily v médiích.

Babák prý straně pozastavení svého členství sám nabídl. Předsednictvo VV pozastavení členství Michala Babáka jednomyslně přijalo a zdůraznilo, že tak učinilo na výslovnou žádost Babáka, nikoli proto, že by bylo známo porušení stanov nebo etického kodexu, uvedlo tiskové oddělení strany. 

John: Hon na Babáka musí skončit

Předseda VV Radek John uvedl, že si strana Babákova postoje váží. "Hon na Babáka musí až do zveřejnění zprávy z forenzního auditu prostě skončit," dodal John. Strana si nedávno objednala firmu, která prověřuje její financování, jež je podle některých informací v médiích neprůhledné. 

"Víc než nechat prověřit veškeré toky peněz k financování strany už udělat nemůžeme. Pokud jde o Michala Babáka, počkáme na výsledky práce auditorů a právníků," upřesnil John. 

Forenzní audit se soustřeďuje na zdroje financování činnosti VV a způsob jejich zaúčtování včetně ověření existence dárců, původu a nabytí jejich finančních prostředků a účtování o nich, uvedla strana. 

FAÚ: Trestní oznámení pro praní špinavých peněz

Podle serverů iDnes.cz a Aktuálně.cz Kalouskův FAÚ podal na Babáka trestní oznámení pro praní špinavých peněz. Podle útvaru přes Babákův soukromý účet v posledních dvou letech prošlo celkem 11,5 milionu korun pro VV. Babák sdělil, že o trestním oznámení neví, ale že je připraven s orgány činnými v trestním řízení spolupracovat. 

Servery uvedly, že FAÚ prozkoumal Babákovy účty a zjistil, že v posledních dvou letech přinesl v hotovosti do banky celkem 7,8 milionu korun v mnoha stotisícových sumách. Z toho celkem 6,5 milionu obratem přistálo na kontě Věcí veřejných. 

Kromě toho Babák letos v březnu půjčil straně dalších pět milionů korun. Na účet mu je převedl jeho kolega z firmy WCM CZ Josef Liška, který si peníze na konto vložil v hotovosti, a to pouhý den před jejich odesláním Babákovi. Přes Babákův účet tak prošlo celkem 11,5 milionu korun pro VV.

Tagy: babák kauza vv clenstvi

Zdroje: ČTK