Dnes je neděle 22. května 2022., Svátek má Emil
Počasí dnes 12°C Polojasno

Co chystá Tluchoř na Nečase? Chce posílit svou pozici a vyštvat VV

Co chystá Tluchoř na Nečase? Chce posílit svou pozici a vyštvat VV
zdroj: tisková zpráva

Odvolaný a stále vlivný expředseda poslaneckého klubu Petr Tluchoř podle dostupných signálů znovu rozjíždí na široké frontě svůj záměr dostat Věci veřejné z vlády a posílit svou oslabenou pozici v ODS i ve vládě. Získává pro to i nové spojence.

Nejprve Tluchoř rozeslal poslancům a členům výkonné rady dopis, ve kterém dal najevo přání, aby Věci veřejné již nebyly ve vládě. Tento záměr potvrdilo navíc usnesení středočeské ODS, které vyzývá premiéra Petra Nečase, aby jednal o dvoukoaliční vládě ODS a TOP 09 bez Věcí veřejných. Toto usnesení je ovšem v přímém rozporu s usnesením výkonné rady ODS a premiéra Nečase, kteří podporují setrvání v trojkoalici. 

Tluchoř přišel o své místo předsedy poslaneckého klubu kvůli svému údajném podílu na puči proti předsedovi ODS Petru Nečasovi, který měl připravovat s přeběhlíky z VV.

Reflexe výsledku Tluchořova regionu ve volbách

Důležité rovněž je, že středočeská oblastní rada ve svém usnesení také vyzvala "k otevřené demokratické vnitrostranické diskusi o zásadních otázkách směřování ODS", vyjádření odlišného názoru by podle ní nemělo být důvodem k vyslovování nedůvěry.

Šéf ODS ve středních Čechách Petr Bendl by měl také s Nečasem začít jednat o postavení této stranické organizace v rámci vlády i sněmovny, které by "reflektovalo volební výsledek regionu v parlamentních volbách".

Bendl se patrně dohodnul s Tluchořem

Jak takové usnesení číst? Podle informací ParlamentníchListů.cz se předseda středočeské ODS Petr Bendl přidal na stranu Petra Tluchoře. Nabízí se zde možnost, že výměnou za podporu ho buď Tluchoř podpoří v nominaci na kandidáta na středočeského hejtmana, či mu nabídl možnost členství v „rekonstruované vládě" bez Véček, patrně ministerstvo dopravy, na kterém již Bendl v minulosti byl a které by se odchodem VV z vlády uvolnilo.

Tím by se více „reflektoval výsledek Středních Čech ve sněmovních volbách". Podle informací redakce je v těchto intencích též zálusk strany na pozici předsedy sněmovního zdravotního výboru, která by připadla buď Marku Šnajdrovi nebo Petru Tluchořovi, který je stále garantem odborné komise ODS ve zdravotnictví a který chodil na jednání K9 ke zdravotní reformě.

Volební kongres ODS?

Tato skupina má zájmy ve zdravotnictví jak ve středních Čechách, tak i obecně, pokud jde o zdravotní pojišťovny a zdravotní reformu. Pokud by se Bendl stal hejtmanem, měl by velký vliv na pod kraj spadající krajské nemocnice a jejich případnou privatizaci. Například náměstkem ministra zemědělství a bývalého starosty Příbrami Ivana Fuksy, který je blízký Tluchořovi i Miroslavu Kalouskovi, je člen výkonné rady ODS Roman Boček, který byl šéfem příbramské nemocnice.

Rovněž není vyloučeno, že Petr Tluchoř nezanechal své úvahy o svolání volebního kongresu ODS, který by nově rozdal karty ve vedení strany. Nabízí se zde již jeden nový možný kandidát na místopředsedu ODS. Svůj zájem o tuto funkci oznámil pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Bude se usnesení šířit po regionech?

Kromě Petra Bendla získal na svou stranu Petr Tluchoř patrně šéfa europoslaneckého klubu ODS Miroslava Ouzkého, který je ze své funkce členem grémia. Ten měl na grémiu říkat, že je podle něho chybou, že byl Tluchoř odvolán z pozice předsedy poslaneckého klubu. Vazba mezi Tluchořem a Ouzkým zde může existovat přes projekt elektronických zdravotních knížek Izip, na kterém se podílel Tluchořův spojenec, europoslanec Milan Cabrnoch, právě s Miroslavem Ouzkým.

Otázkou je, že zda se podobný typ usnesení, který přijaly střední Čechy, bude šířit do dalších regionů ODS. ParlamentníListy.cz mají informace o tom, že s podporou tohoto usnesení koketoval i první místopředseda pražské ODS a primátor Bohuslav Svoboda. Ten nedávno poměrně ostře kritizoval angažmá Věcí veřejných ve vládě.

V úterý odpoledne proběhne regionální rada ODS Praha a je otázka, zda něco takového primátor navrhne. Jak ovšem Bohuslav Svoboda uvedl v SMS zprávě zaslané naší redakci: "Žádný takový návrh nebudu předkládat."

Nečas chce udržet Véčka ve vládě

Podle informací redakce z okolí premiéra nebyl Nečas vůbec nadšen usnesením středočeské ODS a pokud by něco podobného přijala Praha, bral by to jako útok na svou osobu. Je otázkou, zda podobná usnesení nepřijmou i Jihomoravský či Moravskoslezský region.

Místopředseda ODS Pavel Blažek z jihomoravského regionu totiž preferoval spíše dohodu s ČSSD. Oba dva regiony měly tradičně s Tluchořem dobré vztahy. Pavel Drobil z Moravskoslezského kraje sice s Tluchořem vycházel korektně, na druhé straně byl zatím vždy loajální k Nečasovi. Z jeho kraje je rovněž nový předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, který má Nečasovu podporu. 

Premiér má opravdu zájem na udržení trojkoaličního projektu s Věcmi veřejnými už proto, aby zde existovala protiváha proti Tluchořovi a TOP 09 s Miroslavem Kalouskem například, co se týče požadavků na vypsání takzvaného ekotendru. První místopředseda TOP 09 se však ve sporech kolem vlády příliš neprezentuje.

Personální otázky a „kompro"

Véčka vnímají věc podobně, ale neřešitelný spor může vzniknout kolem personálních změn ve vládě, kdy by VV rády dostaly ministerstvo spravedlnosti, zatímco premiér chce nyní situaci spíše uklidnit, soustředit se reformy a změny ve vládě zatím odsunout, i když nejsou vyloučeny.

Stabilitu trojkoalice mají narušit stále nově přibývající kompromitující údaje na Věci veřejné. Například informace o obvinění Michala Babáka vyšla „náhodou" po usnesení středočeské ODS a před středeční K 9, která může být pro budoucnost koalice klíčová. V médiích se má postupně objevovat další „kompro". Hovoří se též o tom, že stále existuje snaha získat přeběhlíky z Véček pro podporu trojkoaliční vlády.