Dnes je čtvrtek 26. ledna 2023., Svátek má Zora
Počasí dnes -3°C Občasný déšť se sněhem

Komentář: Oscaři utopení v bělidle. Je lepší si počkat, než vyhrát díky barvě pleti

Komentář: Oscaři utopení v bělidle. Je lepší si počkat, než vyhrát díky barvě pleti
Leonardo DiCaprio je hlavním kandidátem na získal Oscara | zdroj: Profimedia

Americká Akademie filmového umění a věd změní svá pravidla. Neaktivním členům zamezí hlasování o filmových cenách Oscar, přibere nové tváře, sníží věkový průměr a pokusí se mezi svými členy zvýšit procento žen a příslušníků menšin. Aniž by to slovo přímo zaznělo, kvóty útočí i na umění. 

Shrňme si to na úvod – už druhý rok za sebou se mezi nominovanými na Oscary neobjevilo jméno Afroameričana. To sice nemusí samo o sobě nic znamenat, ale stačí jeden křikloun, který na situaci upozorní a je tu problém a světová téma, které bude měnit zažitá pravidla.

Tím spouštěčem byl režisér Spike Lee, který roztrhal svou pozvánku na ceremoniál s tím, že na akci, která oceňuje jen bílé, nepůjde. S trochou jízlivosti by se dalo poznamenat, že už dobrých patnáct let nic pořádného nenatočil, takže je otázkou, zda si vůbec zaslouží na udílení Oskarů být.

Okamžitě se k němu přidala manželka Willa Smithe Jada Pinkett, kterou se nechal strhnout i sám Smith. "To je manželství," okomentoval své rozhodnutí herec, na něhož se při nominacích nedostalo.

Postupně slova o rasismu a diskriminaci černých herců začali skloňovat další herci a herečky, bez rozdílu barvy kůže, včetně třeba George Clooneyho. Možná mají pravdu – přece jen typický člen akademie je 63letý běloch. Respektive celému Hollywoodu vládnou bílí bohatí šedesátníci...

Na "oscarovou roli" se čeká i celý život

Ano, je hloupé, že z filmu černošského režiséra o černošském boxerovi jedinou nominaci získal Sylvester Stallone. Jenže upřímně, Oscar se dnes dává za zásluhy. A Stallone se ve filmu pohybuje už pěknou řádku let.

"Buďte trpěliví, taky mi to trvalo roky, než jsem Oscara získal," vzkázal černošským hercům dvojnásobný držitel ocenění Michael Caine. Ostatně ani Leonardo DiCaprio si na holohlavou sošku ještě nesáhl. Jednou mu ji "vyfoukl" dokonce černoch Forest Whitaker za Posledního skotského krále.

Typický profil oscarového výkonu je daný už několik let – musí jít o silný příběh, výkon na hranici sil, postava trpí, umírá nebo se zvládla vyhrabat z nepříznivých podmínek na vrchol. Oscarový ideál? Sirotek, kterého v dětském domově týrali, dal se na drogy, nakonec se mu ale podařilo založit úspěšnou firmu. Žel umírá na AIDS. 

Matematika s rasismem nesouhlasí

Podle analýzy týdeníku Economist se černí herci objevili od roku 2000 jen v devíti procentech rolí s potenciálem nominace na filmovou cenu. Autoři ale při své analýze brali v potaz jen empirická měřítka – tedy výdělek ve Spojených státech nad 10 milionů dolarů, hodnocení na filmové databázi IMDb nad 7,5 a "top roli" jako trojici prvních jmen ze seznamu herců. Ani to všechno ale nestačí k tomu, aby se po filmu začala poohlížet porota.

Počet nominovaných herců černé pleti se za poslední roky výrazně nemění a podle Economistu celkem spravedlivě odráží poměr Afroamerické populace ve Spojených státech. Pokud by si někdo měl stěžovat, tak spíš hispánská menšina. Zatímco tvoří 16 procent populace, získala od roku 2000 jen pouhá tři procenta oscarových nominací. Byť díky Alejandru Gonzálezu Iñárrituovi úspěšná procenta…

Kvóty ublíží dobrým hercům a filmařům

Stejně jako jsou nesmyslné kvóty na ženy v politice nebo vysokém managementu, budou kvóty a jiná opatření na podporu menšin v kultuře urážet ty, kteří by úspěchu dosáhli vlastními silami. Ve hře je navýšení počtu nominovaných z pěti na osm až deset, přijetí více příslušníků menšin do filmové akademie.

Jak k tomu však přijdou budoucí nominovaní? Will Smith letos neuspěl, nedostane ale příště nominaci za horší výkon jen proto, že je černý a jeho manželka letos hlasitě nadávala? 

"Nemůžete hlasovat pro herce jen proto, že je černý. Nemůžete prostě říct: 'Budu pro něj hlasovat. Není moc dobrý, ale je černý. Tak zvolím jeho.' Musí předvést dobrý výkon," prohlásil Caine.

Ocenění a uznání je vždy lepší si zasloužit, i když na něj bude muset člověk čekat třeba dvacet let, než ho dostat protekčně. Jinak tu bude už na pořád ve vzduchu cítit pachuť povinného ocenění někoho z menšin.

Předsudky byly, jsou a budou. Stejně jako rasismus, ale i snaha vidět diskriminaci za vším. Rozháraná situace tak klidně může vést až k tomu, že jediným černochem v sále bude Chris Rock, který bude předávání uvádět. A pokud si přece jen nějaký Afroameričan odváží na ceremonii přijít, dá se čekat, že si vyslechne kritiku na svou hlavu. Třeba zas od nějakého filmaře, který dlouho nic nenatočil...

Zdroje:
Vlastní