Opozice zareagovala na hladovku Tymošenkové a zablokovala parlament

- Aktuality autor: Michal Polák

Na protest proti údajným represím vůči vězněné ukrajinské expremiérce Juliji Tymošenkové zablokovali dnes poslanci její opoziční strany Vlast parlament. Informovala o tom agentura DPA.

Čtěte dále: Tymošenková stále drží hladovku. Na protest proti týrání ve vězení

Opozice v zasedacím sále rozvinula plakát s nápisem Julija Tymošenková drží osmý den hladovku.

Bývalá premiérka tak protestuje proti politickým nátlakům v zemi a fyzickému týrání, jemuž je údajně vystavena. Prý má modřiny na rukou i na břiše.

Zmlátili mě

Tymošenková tvrdí, že byla o víkendu při převozu do nemocnice ze strany stráží vystavena fyzickému násilí. Poslanci Vlasti proto chtějí, aby byl případ prošetřen.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč ve čtvrtek vyzval generální prokuraturu, aby obvinění urychleně prověřila. Janukovyčova vládní Strana regionů (PR) násilí vůči expremiérce odmítla jako politicky motivovaný nátlak.

Je to mýtus

"Mýtus zbití Tymošenkové byl vytvořen s cílem odpoutat pozornost světové veřejnosti od nezpochybnitelných faktů o její kriminální činnosti," uvedla PR v prohlášení.

Vicepremiér Valerij Choroškovskyj podle agentury ITAR-TASS odmítl spekulace, že by Tymošenková mohla být výměnou za asociační dohodu mezi Kyjevem a Bruselem propuštěna na svobodu. Kyjev ji letos s EU již podepsal, ta ale vstoupí v platnost až po ratifikaci členy EU, kteří jí podmiňují propuštěním Tymošenkové.

Expremiérku poslal soud za údajné překročení pravomocí na sedm let do vězení, Západ rozsudek vnímá jako sporný. Kvůli poslednímu vývoji kauzy a obviněním z násilí řada evropských politiků zvažuje, že u příležitosti nadcházejícího mistrovství Evropy ve fotbale, které pořádá Ukrajina spolu s Polskem, na Ukrajinu nepojedou. Německý prezident Joachim Gauck ve čtvrtek oznámil, že nepojede na květnovou návštěvu této východevropské země.

Tagy: protest tymosenkova parlament hladovka

Zdroje: ČTK