Plzeň zvažuje, že se zřekne titulu Evropského hlavního města kultury. Chybí peníze

- Aktuality autor: Michal Polák

Program Plzně jako Evropského hlavního města kultury (EHMK) pro rok 2015 ohrožuje nedostatek financí. Předsedkyně správní rady obecně prospěšné společnosti Plzeň 2015 Marcela Krejsová zastupitele ve své zprávě varovala, že pokud město nezíská nejdéle do října závazný příslib peněz na hlavní program pro rok 2015 ve výši 450 milionů Kč, bude čestnější vzdát se titulu EHMK, zjistila ze zprávy. Podle vedení Plzně, jehož někteří členové označili zprávu šéfky Plzně 2015 za alarmující, bude program chudší, než k jakému se město zavázalo.

Město, které spoléhá hlavně na stát, bude dále jednat s ministryní kultury, čeká na nové vedení kraje a po představení hlavních taháků programu pro rok 2015 očekává i zájem sponzorů, který je nyní podle náměstkyně primátora pro kulturu Evy Herinkové (ČSSD) téměř nulový. "Nebudeme v žádném případě jednat o ukončení projektu. Chápeme to pouze jako varování, aby se politici problému více věnovali. Kroky ke shánění peněz musí ale dělat i obecně prospěšná společnost," řekl ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Plzeň podle něj už nemůže vydat více než schválených 111 milionů Kč.

Říjen je stanoven kvůli tomu, že v listopadu bude první oficiální monitoring v Bruselu. "Tam představíme definitivní program a řekneme, kolik na něj máme. Odstupovat ale nebudeme," uvedla Herinková.

Situace je vážná

"Máte skvělý tým, skvělé nápady a projekty, ale nemáte je za co realizovat. Je to reprezentativní projekt státu, který nemůže nechat financování v takové míře na městu nesoucímu titul," řekli v březnu v Plzni předseda poroty EHMK Manfred Gaulhofer.

Minimální výše rozpočtu, která je třeba k nabídce ročního mezinárodního top programu, je podle něj 26 milionů euro (asi 650 milionů Kč). S touto sumou je ještě možné podle Gaulhofera zajistit takový program, který bude kvalitní, mezinárodně atraktivní, přiláká předpokládaný počet turistů a vytvoří takové ekonomické efekty, jež zajistí návratnost vložených finančních prostředků zpět do veřejných rozpočtů.

Podle zkušenosti úspěšných EHMK je průměrná útrata jednoho turisty 150 až 200 eur (3750 až 5000 Kč). Ruhr - Essen, kde bylo EHMK v roce 2010, dal do programové části 62 milionů eur a díky tomu přivítal 3,5 milionu turistů, o 28 procent více. Linz měl v roce 2009 parametry 68,7 milionu eur, 3,5 milionu turistů a nárůst o 20 pct.

Stojí za to bojovat

Pokud by Plzeň měla potřebných 650 milionů Kč na program pro rok 2015, očekává, že by do města přijelo dva miliony turistů. Při průměrné útratě 2000 korun by tam nechali čtyři miliardy Kč, z toho by stát dostal 660 milionů korun na DPH a 500 milionů Kč na dani z příjmu. "Stojí za to nevzdávat a vysvětlovat, že od státního rozpočtu město nepožaduje dotaci, ale investici, která se státu několikanásobně vrátí nejpozději v roce 2016," uvedla autorka zprávy Krejsová.

Titul EHMK získala Plzeň 8. září 2010, kdy porazila Ostravu. Oficiálně jej schválila Rada ministrů kultury loni 19. května. Plzeň stanovila rozpočet projektu na léta 2011 až 2016 ve výši 2,6 miliardy Kč. Z toho 1,72 miliardy má jít na investice. Projekt EHMK funguje 26 let a je považován za jeden z nejúspěšnějších v EU.

Tagy: Plzeň finance

Zdroje: ČTK