Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Komentář: Ondřej Soukup: Výchova ruské mládeže na jezeře Seliger

Komentář: Ondřej Soukup: Výchova ruské mládeže na jezeře Seliger
Ruský prezident Vladimir Putin a účastnice letního tábora na jezeře Seliger | zdroj: Isifa.com

Mezi moskevskými liberálními novináři patřila návštěva Seligeru k oblíbeným zábavám. Fotografové se vyžívali v pořizování snímků z ranní rozcvičky, reportéři radostně zapisovali naivní představy regionálních aktivistů o geopolitice.

Letní tábor na jezeře Seliger byl pro kremelská mládežnická hnutí vyvrcholením sezony. Na březích populárního vodojemu se scházeli aktivisté již od roku 2005. Původně byl tábor uzavřený pro členy a komisaře hnutí Naši, kteří si zde měli vyměňovat zkušenosti a procházet ideologickou přípravou. Pravidelným hostem byl hlavní ideolog Kremlu Vladislav Surkov, přijížděli sem ale i Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv.

Mezi moskevskými liberálními novináři patřila návštěva Seligeru k oblíbeným zábavám. Fotografové se vyžívali v pořizování snímků z ranní rozcvičky, kterou vedli profesionální trenéři a která se odehrávala u obřího portrétu Vladimira Putina. Reportéři radostně zapisovali naivní představy regionálních aktivistů o geopolitice. Sami organizátoři se také postarali o nějaký ten menší skandál, jako když v roce 2010 vyrobili plakáty s fotografiemi známých disidentů a liberálů v nacistických uniformách.

Od roku 2009 se tábor přejmenoval na "Všeruské vzdělávací fórum" a je otevřen pro všechny aktivisty. Jeho zaměření nějakou dobu kolísalo, nyní se ale již blíží novému kurzu - je zde speciální program pro mladé kozáky nebo vzdělávací program Duchovní základy Ruska. O víkendu tady měla přednášku o hrozbách křesťanství v epoše New Age i docentka MGIMO Olga Četveriková. Série lekcí byla věnována "zachvácení Ukrajiny izraelským kapitálem".

"Tisícům mladých lidí otevřela oči a oni zjistili, že sionismus financuje pohany, aby rozložili pravoslaví. V katolicismu už nic křesťanského nezůstalo, plně se judaizoval," píše se v jedné z reportáží ze Seligeru.

Je sice s podivem, že docentka Četveriková vyučuje na prestižní diplomatické akademii, která nijak neskrývá její názory. Zájemci se znalostí ruštiny se mohou pokochat seznamem článků na stránkách MGIMO. Osobně doporučuji stať "EU vytváří trestní systém genderového fašismu". Současně je ale jasné, že antisemitismus v ruské elitě nepřevládá. Jenže stejně tak mezi ní nepřevládalo v roce 2010 přesvědčení, že existuje celosvětové spiknutí proti Rusku, kterému se posmívali i liberální novináři. Dnes už se nikdo nesměje.

                                                                         Článek původně vyšel na webu soukup.blog.ihned.cz

Zdroje: