Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Olomoucká univerzita jako první zaměstnala v Česku akademiky pronásledované v Turecku

Olomoucká univerzita jako první zaměstnala v Česku akademiky pronásledované v Turecku
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Po tzv. červencovém puči v Turecku a následných čistkách oslovila řada tureckých akademiků české univerzity se žádostí o pomoc. Jako první zareagovala Univerzita Palackého v  Olomouci, kde již někteří z pronásledovaných začali působit, píše Jakub Mikel na webu Hlídací pes. 

Gokhan Bacik a Yasir Yilmaz ještě do července letošního roku přednášeli na univerzitách v Istanbulu a Ankaře. Po nevydařeném puči vojenských špiček proti prezidentu Erdoganovi se situace v zemi začala rychle měnit.

Prezident Recep Tayyip Erdogan hned prvním dekretem po pokusu o puč nechal zavřít 1043 soukromých škol a 15 univerzit, o práci tak přišlo přes 20 000 učitelů.

Navíc prostřednictvím Turecké vysokoškolské rady zakázal až do odvolání akademickým pracovníkům vycestovat do zahraničí. Přesto se několik akademiků rozhodlo odjet a požádat o pomoc evropské kolegy.

Na žádost Bacika a Yilmaze odpověděla Filozofická fakulta Univerzity Palackého (FF UP). "Pan rektor spontánně a zcela správně projevil veřejnou ochotu přijmout turecké kolegy a vedení FF UP bylo téhož názoru," říká děkan FF UP Jiří Lach.

Odborníci na Blízký východ

"Výběr proběhl na základě jejich životopisu a jednání prostřednictvím Skype a e-mailů, které jsem vedl osobně já nebo kolegové z katedry historie. Podstatné pro nás bylo a je, že jsou oba skvělí odborníci na poli, které v české vědě a na univerzitách není pokryto. Navíc oba turečtí kolegové měli kvalitní doporučení ze západních akademických institucí. Důležitá byla kvalita angličtiny," doplnil Lach.

Yasir Yilmaz, který již na katedře historie začal přednášet, patří mezi odborníky na vztahy Osmanské říše s Evropu v raném novověku.

Politolog Gokhan Bacik se zabývá mezinárodními vztahy, je také odborník na politické systémy blízkovýchodních zemí a válku v Sýrii. Do převratu působil na Ipek University v Ankaře.

Již letos v únoru varoval před politikou Turecka. Rodiny obou akademiků stále čekají na vyřízení patřičných dokumentů, aby mohly do Česka přicestovat.

Do té doby nemohou akademici poskytovat rozhovory médiím. Podle informací děkana Lacha turecká ambasáda na zaměstnání perzekvovaných pedagogů zatím nijak nereagovala.
Samotné ubytování akademiků hradí rektor UPOLu Jaroslav Miller, plat zajišťuje FF UP. "Bydlí na kolejích v hostinských bytech," upřesnil Lach.

Masarykova univerzita – od ledna

Svou pomoc perzekvovaným kolegům přislíbily i univerzity Karlova a Masarykova. Na brněnské Fakultě sociálních studií by měl jeden z pronásledovaných profesorů působit od ledna.

"Bude záležet, jestli se podaří dojednat všechny administrativní záležitosti spojené s jeho příchodem," vysvětlila nedávno pro Aktuálně.cz mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Brněnská univerzita také vyčlenila peníze a vypsala nový speciální program, který podporuje zaměstnávání zahraničních odborníků. O zaměstnání dalších akademiků jedná také Univerzita Karlova.

Jakub Mikel pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: