Okamurovi 'kradou Úsvit'. Část poslanců zakládá novou stranu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 10. 2. 2015 14:50) - Aktuality autor: str

Poslanci a předsednictvo hnutí Úsvit chtějí založit novou politickou platformu, která bude hájit národní zájmy. Deset z dvanácti členů poslaneckého klubu o tom rozhodlo na úterním zasedání. Podle Okamury ho chtějí zlikvidovat. 

Okamurův politický sen končí v mlze

Okamurův politický sen končí v mlze,zdroj: Profimedia.cz

Základním pilířem nového politického uskupení bude pozitivní a nepopulistická politika ochrany národních zájmů. Na evropské úrovni chce nová strana spolupracovat s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou Marine Le Penové.

"Poslanecký klub hnutí Úsvit pověřuje své nezávislé poslance a aparát klubu založením nové politické strany, která kooptuje do svých politických orgánů poslance hnutí Úsvit a Věcí veřejných," uvedl místopředseda rozpadajícího se poslaneckého klubu hnutí Úsvit Petr Adam.

Předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch, který vznik usnesení potvrdil, uvedl jako jeden z důvodů nedemokratické postupy ve straně a neexistence možnosti přijímat nové členy. Bez členské základny přitom strana podle něj fungovat nemůže. 

Uvnitř hnutí panují neshody už delší dobu. Část poslaneckého klubu v lednu odvolala šéfa poslanců Radima Fialu. Okamura byl tehdy proti. Bývalý člen a poslanec ODS měl nadstandardně dobré vztahy s poslanci jiných politický stran. Blízko měl též k prezidentu Miloši Zemanovi a údajně vyjednával o sloučení hnutí Úsvit se Stranou práv občanů (dříve Zemanovci). V čele poslaneckého klubu ho vystřídal Černoch. Právě Černoch by mohl stanout v čele nově vznikajícího uskupení.

Tomio Okamura zůstává s Fialou osamocen. "Poté, co jsem se já za ně osobně veřejně zaručil před voliči svým vlastním jménem a svou dosavadní celoživotní prací je pro mě obrovské zklamání, že jim je nyní moje jméno na obtíž," konstatoval s viditelnými známkami frustrace Okamura. "Zcela jasně celý proces chápu jako pokus o převzetí vedení Úsvitu a pokus o jeho likvidaci," prohlásil Okamura. "Já osobně nesouhlasím s plánem hnutí zrušit a nesouhlasím se zrušením programu, za který jsme byli všichni do Poslanecké sněmovny zvoleni," dodal. 

S počínáním stranických kolegů nesouhlasí ani Fiala, který jej označil za zkratkovité. "Chci kolegům v dobrém připomenout, že program Tomia Okamurem a jeho osobnost byly hlavním motorem, který je dovezl do poslaneckých křesel," uvedl bývalý šéf klubu Fiala, se kterým se v novém projektu nejspíš také nepočítá.

"Nejsem přeběhlík. Neplánuji pracovat jinde než v hnutí Úsvit," prohlásil na závěr Tomio Okamura. Pozvánku do vznikající politické strany ale stejně ani nedostal. O "Moraváka od Tokia", jak sám sebe popisuje, v nové partaji hájící národní zájmy nestojí. 

Tagy: Česko hnutí Úsvit přímé demokracie česká politika Poslanecká sněmovna ČR

Zdroje: ČTK