ODS sílí, Piráti ztrácejí. Do Sněmovny by se dostalo sedm stran

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Drtivá dominance hnutí ANO v předvolebních průzkumech pokračuje. Podle aktuálního předvolebního modelu agentury STEM by vítěze posledních voleb volilo 32 procent lidí, což je více než dvojnásobek druhé ODS. Přesto právě občanští demokraté od posledního výzkumu znatelně posílili. Naopak výrazně ztrácejí Piráti a také SPD Tomia Okamury. 

Preference Pirátské strany zaznamenaly pokles

Preference Pirátské strany zaznamenaly pokles,zdroj: Marie Stránská / MAFRA / Profimedia

"Zdá se, že protestní nálada, která charakterizovala loňské poslanecké volby, uvadá. Ve vztahu k politickým stranám je na prahu okurkové sezony veřejnost váhavá a dost nejistá," komentovala agentura výsledky šetření.

ANO by v červnu podle modelu STEM získalo 32 procent hlasů (v dubnu 32,9 procenta). Pozice ANO podle agentury v široké veřejnosti oslabuje, hnutí má ale skupinu odhodlaných a aktivních příznivců. ANO by přes pokles přízně získalo v červnu 83 poslanců, tedy o pět více než loni v říjnu, dvoukoalici by mohlo sestavit s ODS (celkem 120 hlasů ve Sněmovně), Piráty (105 hlasů) nebo s SPD (101 hlas).

Druhá ODS poskočila z dubnových 13,7 procenta na červnových 15,5 procenta, což je v průzkumech STEM nejvíce od loňských voleb do Sněmovny. Získala by 37 poslanců, o 12 více než ve volbách. Třetí by zůstali Piráti, jejich zisk ale klesl z 13,5 procenta na 10,2 procenta, což je jejich nejhorší výsledek v šetření STEM od loňských voleb. I tak by jim zůstalo 22 poslanců.

Na čtvrté místo by se dostali komunisté s 9,1 procenta (v dubnu 8,5 procenta), počet nynějších 15 poslanců by zvýšili jen o jednoho. Místo by si vyměnili s SPD, jejíž zisk spadl z dubnových devíti procent na 8,6 procenta, což je také nové minimum pro toto hnutí v šetřeních STEM od voleb. SPD by s ohledem na rozdílné počty krajských mandátů získalo více poslanců než KSČM, a to 18 - o čtyři poslance by přišlo.

ČSSD by si polepšila ze sedmi na 7,9 procenta a získala by stejně jako komunisté 16 křesel. Lidovci posílili z 5,4 procenta na 6,3 procenta, což je jejich maximum v průzkumech STEM od loňského vybírání poslanců. Měli by ale osm poslanců místo nynějších deseti.

TOP 09 zůstala těsně před branami do Sněmovny se ziskem 4,9 procenta, o jeden procentní bod si ale polepšila na dosavadní povolební maximum v šetřeních STEM. Hnutí STAN naopak kleslo z 3,9 procenta na rekordní minimum 2,7 procenta. Statistická chyba činí kolem dvou procentních bodů u menších stran, u větších pak kolem tří procentních bodů.

Ke sněmovním volbám by v červnu přišlo podle STEM 58 procent voličů. Průzkum se uskutečnil od 13. do 27. června mezi tisícovkou respondentů.

Tagy: ODS Česko domácí STEM hnutí Ano Pirátská strana česká politika vědecký výzkum a studie

Zdroje: ČTK