ODS chce v Plzni primátora a zřejmě velkou koalici

- Aktuality autor: Jakub Procházka

ODS, která v Plzni obhájila volební vítězství v komunálních volbách, začne o budoucí koalici vyjednávat s ostatními stranami až v úterý. V pondělí večer teprve ustaví tým, který bude oslovovat ostatní zvolené strany. Už teď to ale vypadá na velkou koalici s ČSSD.

Plzeň je jediným krajským městem, kde ODS zvítězila, byť jen velmi těsně před ČSSD. V zisku mandátů jsou si strany rovny - obě mají v sedmačtyřicetičlenném sboru zastupitelů 14 křesel. ODS chce jít do jednání s tím, že by si měla podržet post primátora, řekl lídr Martin Baxa. 

Možnosti, kterými by se mohla jednání ubírat, nechtěl zatím komentovat. Zdůraznil, že prioritou je kromě programové shody také politický styl a způsob, jakým se strany chovaly v kampani. Narážel tak zřejmě na kampaň strany Občané.cz. Bez nich ale ODS pravicovou koalici nesestaví a tak se čile spekuluje o velké koalici se sociálními demokraty.

ODS měla vyhrožovat kandidátům Občanů.cz

V čele Občanů.cz je současný primátor Pavel Rödl zvolený před čtyřmi lety za ODS. Občané.cz, byť se jejich lídr na dosavadní politice Plzně podílel, vedli kritickou kampaň. Mimo jiné také obvinili ODS, že vyhrožuje některým jejich kandidátům. 

ČSSD už svůj vyjednávací tým má

Druhá ČSSD už svůj vyjednávací tým postavila. "Proběhly už první telefonické kontakty. Je na vítězi voleb, zda nás osloví, my jsme připraveni jednat s kýmkoliv. Naší prioritou je prosadit co nejvíc svůj program," konstatoval šéf týmu vyjednávačů Martin Zrzavecký.

Za prioritu považuje například centralizace nákupů, jako je to na krajském úřadě, či zavedení elektronických aukcí. Prioritou je také posílení bezpečnosti ve městě a řešení dopravy. "Kdybychom dostali o procento víc, usilovali bychom o historicky první post primátorky Plzně pro ČSSD," konstatoval. Za této situace sice má strana o místo v čele radnice stále zájem, je si ale vědoma toho, že ho nemusí získat. 

ODS ani ČSSD možnost společné koalice rozhodně nevylučují. V takovém případě by měly strany k dispozici většinu v zastupitelstvu. Každá jiná varianta koalice vyžaduje minimálně tři strany. 

Pospíšil: Nebudeme do jednání zasahovat

I šéf regionální ODS Jiří Pospíšil se domnívá, že ODS by měla v Plzni požadovat křeslo primátora. Jednání je podle něj v kompetenci místních straníků a regionální organizace do nich nebude zasahovat. "Komunální politika je stále více ne o stranickém programu, ale o kvalitě a hodnověrnosti komunálních politiků," míní Pospíšil. O místo primátora by měli občanští demokraté usilovat, i kdyby jednali s ČSSD.

"Vítězi voleb by měla automaticky patřit místo v čele města. Při těsném vítězství a shodě mandátů by se pak mělo toto rozložení zohlednit při složení rady města, případně komisí a výborů," doplnil. 

Osobně si prý nedovede příliš představit, že by ODS v Plzni jednala s Občany.cz po kampani, kterou Občané.cz proti ODS vedli. Přijatelná není ani spolupráce s KSČM. Naopak kampaň mezi ODS a ČSSD, byť jsou to hlavní ideoví oponenti, byla podle Pospíšila slušná, věcná a korektní.

Zdroje: ČTK