Írán obnoví jednání s velmocemi o jaderném programu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v neděli potvrdil, že jeho země obnoví rozhovory se západními státy, Čínou a Ruskem o svém jaderném programu.

Ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová už tento týden uvedla, že by se jednání měla konat v polovině listopadu ve Vídni. Ahmadínežád také zdůraznil, že jiný způsob než jednání situaci kolem íránského nukleárního programu nevyřeší. Teherán už kvůli svým jaderným aktivitám čelí sankcím OSN. 

Západní země podezřívají Írán, že chce sestrojit nukleární zbraň. Teherán obvinění odmítá a tvrdí, že jeho program slouží výhradně k mírovým účelům. 

Nulový pokrok, dokud se Západ nevyjádří k "jaderným zbraním Izraele"

 Stálí členové Rady bezpečnosti OSN (USA, Rusko, Čína, Francie, Británie) a Německo se snaží Írán přimět k větší transparentnosti svého jaderného programu a k užší spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii. Za tím účelem už prosadili v OSN čtyři balíčky protiíránských sankcí. 

Poslední rozhovory mezi Íránem a šesti velmocemi se konaly loni na podzim v Ženevě. Poté ale západní země začaly kvůli neústupnosti Teheránu vyjednávat o uvalení sankcí, které nakonec prosadily letos na jaře. Ahmadínežád však podle agentury AP prohlásil, že zástupci západních států ho požádali o jednání a íránské vedení s obnovením rozhovorů souhlasilo. 

Ahmadínežád však varoval, že není možné dosáhnout žádného pokroku, pokud se západní státy jasně nevyjádří k údajnému vlastnictví jaderných zbraní Izraelem. "Pokud se to nestane, Západ ukáže, že podporuje atomové bomby sionistického režimu a nejde mu o přátelství s Íránem," řekl íránský prezident. 

Snaží se Ahmadínežád jen odvrátit pozornost?

Podle AP je Ahmadínežádův požadavek na stanovisko Západu k údajným izraelským jaderným zbraním jen snahou o odvrácení pozornosti od íránského programu. 

Židovský stát podle odborníků patrně má atomové hlavice, nikdy to ale oficiálně nepotvrdil ani nepopřel. Tel Aviv a Teherán jsou úhlavní nepřátelé na Blízkém východě a Ahmadínežád upírá Izraeli právo na existenci.

Představitelé židovského státu zase dali najevo, že jsou připraveni vojensky zabránit tomu, aby Írán získal jadernou zbraň, protože se obávají, že by ji použil proti Izraeli.

Tagy: Rusko Čína Írán program západ jádro

Zdroje: ČTK