Na ´Jančíkově´ Praze 5 zřejmě TOP a VV vyšachují ODS

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V Praze 5, kterou dosud ovládala ODS především s podporou ČSSD, by mohla vzniknout koalice TOP 09 a Věcí veřejných (VV). Ke spolupráci by si ale museli přizvat ještě Stranu zelených (SZ).

Zástupci TOP 09 a VV už začali o možné spolupráci vyjednávat. Občanští demokraté, které poslední dvě volební období reprezentoval kontroverzní starosta Milan Jančík, by tak mohli skončit v opozici. Podobně by to mohlo být i s ČSSD, kterou v Praze 5 vede Jiří Paroubek

Zástupci TOP 09 a VV se už sešli. "Bylo to předběžné jednání. Řekli jsme si, že jsme si programově blízcí a budeme spolu jednat," řekl lídr VV v páté městské části Jiří Vejmelka. Podle něj si ale nejdřív musejí obě strany stanovit své vyjednávací týmy. 

John bude jen řadovým zastupitelem

Za VV byl do smíchovského zastupitelstva zvolen i současný předseda strany a ministr vnitra Radek John. Podle Vejmelky chce být ale pouze řadovým zastupitelem a vyjednávání povede Vejmelka s dalšími dvěma zvolenými zastupiteli. Za TOP 09 jedná lídr kandidátky Radek Klíma. 

Smíchovské zastupitelstvo má 45 členů. TOP 09 ve volbách získala 15 křesel, VV šest a SZ tři. Společně by tak mohli mít nadpoloviční většinu 24 hlasů. ODS by ale s ČSSD většinu v zastupitelstvu neměla, dohromady mají obě strany jen 19 mandátů. Dva mandáty totiž má ještě KSČM. 

ODS radnici v Praze 5 ovládala několik volebních období za sebou. Bývalý starosta Jančík v těchto volbách sice nekandidoval, na kandidátce ale zůstalo několik jeho spolupracovníků. Z nich byla zvolena například europoslankyně Andrea Češková nebo bývalý starosta a současný senátor Miroslav Škaloud.

Tagy: ODS Praha vv top

Zdroje: ČTK