Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Komentář: ODS a její schizofrenní zpráva pro voliče

Komentář: ODS a její schizofrenní zpráva pro voliče
Špičky ODS | zdroj: Isifa.com

ODS se rozhodla nominovat na post premiérky Miroslavu Němcovou. Pracovitá a tichá politička v posledních letech možná sešla z očí, ale rozhodně patří k důvěryhodnějším postavám v řadách občanských demokratů. Bohužel pro ODS ani tentokrát se nelze zbavit dojmu, že se jedná o nepromyšlený tah, který vysílá voličům hodně nepochopitelnou a ambivalentní zprávu.

Miroslava Němcová se ve vrcholové politice pohybuje už 15 let. Osm let je ve vedení sněmovny, tři roky je její předsedkyní a tři roky je místopředsedkyní ODS. Na kahánku měla hlavně v roce 2010, kdy velmi těsně proklouzla na post místopředsedkyně místo favorizovaného Davida Vodrážky.

Když v minulém roce odmítla za ODS kandidovat v přímé prezidentské volbě, zdálo se, že její dny ve vrcholové politice jsou nadobro sečteny. To, že bude právě Němcová nástupkyní Petra Nečase, by před měsícem odhadoval asi málokdo. Dokonce ani média, která se ihned po premiérově demisi pustila do vášnivých spekulací, s Němcovou nepočítala. Jednohlasně se tvrdilo, že hlavním favoritem je Martin Kuba a možná snad Jiří Pospíšil či Zbyněk Stanjura.

Schizofrenní chování ODS

Potom, co dnes odpoledne prezident Zeman potvrdil, že preferuje pokračování vlády s novým premiérem, shodilo grémium ODS bombu v podobě odtajnění jména nové premiérky. ODS nás opět a znovu přesvědčila, že její chování je mírně schizofrenní.

Nechci vůbec snižovat kvality paní Němcové. Bude-li opravdu zvolena, stane se jistě schopnou premiérkou, která bude minimálně stejně dobrá jako Petr Nečas. Problém vidím v postoji vedení k padlému premiérovi. Vedení strany se dalo slyšet, že v případě, že by policie zažádala o Nečasovo vydání, rozhodně policii nevyhoví. Den na to rozhodne do čela strany a celé vlády nominovat Miroslavu Němcovou, která se jako jedna z mála ostře vymezila proti rozdělování trafik pro rebelující poslance Tluchoře, Fuksu a Šnajdra. Že by Němcová za čtvrt roku změnila názor o stoosmdesát stupňů a s přidělování trafik se smířila? Velice nepravděpodobné. Domnívám se, pokračující podpora expremiéra Nečase vysílá smutnou zprávu, že ODS nadále neumí vysvětlovat své kroky navenek. Jako volič sem v tuto chvíli naprosto zmaten. Ještě do včerejška jsem dokázal jasně dokázal odpovědět, jaký je vztah ODS k rozdělování trafik. Dnes už upřímně nevím.

Zdroje: