Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Očkování se otevřelo pro všechny nad 40 let, počet nových případů dál klesá

Očkování se otevřelo pro všechny nad 40 let, počet nových případů dál klesá
Testy v sobotu potvrdily 596 nových případů nákazy covidem-19 v Česku. Byl to nejnižší nárůst za první víkendový den od 5. září | zdroj: Profimedia

K očkování proti covidu-19 se mohou od půlnoci hlásit všichni lidé starší 40 let. V této věkové skupině jich v ČR žije více než 923 000. Dosud jim mohli zdravotníci vakcínu podat jen v případě, že pracovali ve školství, zdravotnictví, sociálních službách nebo kritické infrastruktuře nebo měli nějakou z chronických nemocí. Dokončené očkování má v tomto věku už téměř 59 000 z nich.

„Rychle otevíráme další věkové skupiny, protože zájem v nižších věkových kategoriích není tak dramatický, jako jsme si ho užívali u starších spoluobčanů,“ uvedl k tomu ve čtvrtek ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

Očkováno či přihlášeno k očkování je přes 86 procent lidí nad 80 let, téměř 85 procent lidí ve věku 70 až 79 let, přes 73 procent lidí ve věku 65 až 69 let a 64 procent ve 60 až 64 let.

Celkově už má ode dneška nárok na očkování jen na základě věku téměř 5,75 milionů obyvatel, tedy zhruba polovina celé populace. Zbytek obyvatel starších 16 let se bude registrovat už najednou. Premiér Andrej Babiš dříve avizoval, že by to mohlo být 1. června. S očkováním mládeže nad 12 let by se mohlo začít v létě, pokud bude pro ně vakcína schválená.

S podáváním vakcín začali zdravotníci v Česku na konci prosince loňského roku. Asi desetina všech obyvatel má dokončené očkování, více než čtvrtina dostala alespoň jednu dávku. K očkování se přihlásila nebo ho absolvovala zhruba třetina lidí, asi 800 000 aktuálně na vakcínu či termín čeká. Čtvrtina z čekajících se chce nechat očkovat u svého praktického lékaře. Těm ale zatím nepřicházelo dost vakcín, což by se mělo v květnu a červnu zlepšit, půjde k nim většina očkovacích látek Moderna.

Nejméně nových případů za sobotu za 36 týdnů

Testy v sobotu potvrdily 596 nových případů nákazy covidem-19 v Česku. Byl to nejnižší nárůst za první víkendový den od 5. září. Oproti stejnému dni předchozího týdne přibylo o 128 případů méně. Vakcíny proti novému koronaviru bylo v sobotu naočkováno 31 405 dávek, což je dosavadní sobotní rekord. O týden dříve zdravotníci aplikovali o 655 dávek méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví

Od začátku vakcinace koncem prosince bylo v Česku podáno přes 4,1 milionu dávek. Plně naočkovaných je 1 103 909 lidí.

Za posledních sedm dní připadá v Česku 73 nově odhalených případů covidu v přepočtu na 100 000 obyvatel. Oproti sobotě je to pokles o jeden případ. Před týdnem to bylo 102 nových případů na 100 000 obyvatel za sedm dní. Mezi okresy jsou ale velké rozdíly. Nejvýrazněji se infekce v poslední době šíří na Opavsku a Českokrumlovsku, kde připadá 161 respektive 152 nových případů na 100.000 obyvatel za poslední týden. Na opačném konci žebříčku je Chebsko s necelými sedmi a Trutnovsko s deseti případy.

Podíl pozitivních vzorků u preventivních testů, které tvoří většinu z celkového počtu, byl v sobotu 0,2 procenta, podobně jako o týden dříve. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních klesl téměř o jeden procentní bod na 4,8 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, klesl ze 6,7 na 5,8 procenta.

Zdroje: