Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

EU odsoudila ruský seznam nepřátelských zemí, kde je i Česko

EU odsoudila ruský seznam nepřátelských zemí, kde je i Česko
Prohlášení dnes vydal úřad vysokého představitele EU pro zahraniční věci Josepa Borella | zdroj: Profimedia

Evropská unie lituje, že Rusko zveřejnilo seznam nepřátelských zemí, na němž je i její členský stát Česká republika.

Prohlášení dnes vydal úřad vysokého představitele Evropské unie pro zahraniční věci Josepa Borella. Zařazení České republiky na seznam a obvinění Prahy z nepřátelských činů proti Rusku považuje EU za neopodstatněné, vyjadřuje Praze solidaritu a vyzývá Moskvu, aby své rozhodnutí přehodnotila.

Tento pátek v ruském úředním věstníku vyšel seznam nepřátelských zemí, schválený ruskou vládou, ve kterém jsou uvedeny pouze Spojené státy a Česká republika. Podle seznamu smí Česko najmout pro své úřadovny v Rusku nejvýše 19 ruských pracovníků a USA ani jednoho.

Podle Evropské unie je opatření v rozporu s Vídeňskou diplomatickou konvencí z roku 1961 o povinnosti hostitelského státu zajistit fungování diplomatických misí. EU Rusko v textu vyzývá k respektování konvence.

„Vyzýváme Rusko, aby přehodnotilo své rozhodnutí tak, aby se zabránilo dalšímu zhoršování našich vztahů, které již jsou napjaté,“ uvádí se v textu. EU v něm píše, že bude svou pozici koordinovat se svými partnery a vyjadřuje plnou solidaritu s Českou republikou a se Spojenými státy.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době poznamenány diplomatickou roztržkou, která začala po oznámení Prahy ze 17. dubna, že z výbuchů ve Vrběticích v roce 2014 jsou důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU.

Obě země si následně vzájemně vypověděly desítky diplomatů a česká vláda vyřadila ruskou společnost Rosatom z tendru na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. Obvinění související s explozemi Moskva odmítá a ruští představitelé je opakovaně označují za bezdůvodná, rozporuplná, nezodpovědná či provokativní.

Zdroje: