Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Objevují se spekulace o zdravotním stavu prezidenta, Zeman má prý problémy s játry

Objevují se spekulace o zdravotním stavu prezidenta, Zeman má prý problémy s játry
Někteří politici poukazovali na nedostatek informací o zdraví prezidenta, který se na veřejnosti v posledních týdnech objevuje minimálně | zdroj: CNC / Profimedia

Kancelář prezidenta republiky odmítla spekulace o zdraví prezidenta Miloše Zemana, označila je za lži a dezinformace.

Jejich autory podle Kanceláře prezidenta republiky (KPR) vede politický aktivismus, snaha o zviditelnění a nenávist k Zemanovi. Bývalou ministryni pro lidská práva a psychiatričku Džamilu Stehlíkovou, podle které Zemanovy zdravotní problémy souvisí s alkoholickou jaterní cirhózou, chce prezident za její výroky zažalovat. Se stížností se chce obrátit také na Českou lékařskou komoru.

Stehlíková v reakci vyzvala Pražský hrad, aby vystoupilo lékařské koncilium, které zveřejní informace o zdravotním stavu prezidenta. Prohlášení KPR na webu Pražského hradu zveřejnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Mediální i politické spekulace

Zemanův zdravotní stav se v posledních dnech stal předmětem mediálních a politických spekulací, podle kterých je prezident ve vážném stavu. Někteří politici poukazovali na nedostatek informací o zdraví prezidenta, který se na veřejnosti v posledních týdnech objevuje minimálně.

Deník N a Český rozhlas Radiožurnál dnes s odvoláním na sedm důvěryhodných zdrojů uvedly, že Zeman trpí ascitem, tedy hromaděním vody v břiše v důsledku problémům s játry.

Zástupci Hradu dnes spekulace o vážných potížích prezidenta odmítli, podle Ovčáčka a kancléře Vratislava Mynáře se v Lánech připravuje na povolební vývoj a na udílení vyznamenání 28. října.

„Kancelář prezidenta republiky upozorňuje, že informace objevující se v současné době o zdravotním stavu prezidenta republiky se nezakládají na pravdě. Jedná se o úmyslné dezinformace nebo přímo cílené lži,“ uvedl Pražský hrad v prohlášení. Odvolává se na „podrobnou zprávu o zdravotním stavu“ Zemana, kterou Hrad zveřejnil během zářijového pobytu prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN).

profimedia-0633729856 Zemanův zdravotní stav se v posledních dnech stal předmětem mediálních a politických spekulací, podle kterých je prezident ve vážném stavu | zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Podle této desetiřádkové zprávy byl prezident vyšetřen na CT, sonografii a absolvoval krevní odběry. Lékaři během vyšetření nezjistili „žádné onemocnění nebo jakékoliv jiné problémy, které by prezidenta republiky ohrožovaly na životě“. Zpráva, vydaná 16. září, dodala, že prezident trpěl dehydratací a mírným vyčerpáním a že u cukrovky nebyly zjištěny nadlimitní hodnoty. Neuropatie nohou, kvůli které se prezident pohybuje na vozíku, podle zprávy přetrvává.

Jaký je Zemanův zdravotní stav?

KPR uvedla, že autoři a šiřitelé spekulací a dezinformací o zdraví prezidenta „jsou vedeni politickým aktivismem, snahou o vlastní zviditelnění a často také nenávistí k prezidentu“. Zástupci Pražského hradu zmínili jako typický příklad Stehlíkovou, předsedkyni neparlamentní Liberálně ekologické strany (LES).

Stehlíková dnes na svém blogu obvinila KPR, že tají pravdu o Zemanově stavu a veřejnost neinformuje o zhoršujícím se fyzickém i duševním stavu prezidenta. „Podle anamnézy (z osobních kontaktů s panem prezidentem staršího data a nedávných informací od kolegů) lze předpokládat, že důvodem hospitalizace byl metabolický rozvrat v rámci alkoholické jaterní cirhózy,“ napsala mimo jiné.

Infúzní léčba, kterou Zeman v ÚVN absolvoval, podle ní metabolický rozvrat odvrátila, ale „abstinence od alkoholu v průběhu osmidenní hospitalizace vedla k náběhu na delirium tremens“. Dobu pobytu prezidenta v nemocnici mohla prodloužit mimo jiné právě léčba počínajícího deliria, uvedla. Dodala, že léčba deliria tremens často nedokáže předejít komplikacím, které vedou třeba k ochrnutí nohou nebo těžké poruše paměti.

KPR Stehlíkovou obvinila z toho, že se ke zdraví prezidenta vyjádřila bez znalosti skutečného zdravotního stavu Zemana a bez přístupu k jeho zdravotní dokumentace a že zneužila svou lékařskou autoritu k politickým cílům. „Prezident republiky se proto prostřednictvím svého právního zástupce obrátí nejen s žalobou na příslušný soud, ale formou stížnosti osloví též Českou lékařskou komoru,“ uvedla KPR. Cílem podle Hradu je apelovat na dodržování základů etiky a lidské slušnosti.

Stehlíková reakci KPR označila za důkaz toho, že má pravdu. „Nebyl jediný důvod vydávat toto prohlášení, stačilo by, kdyby prezident promluvil k národu a vystoupilo lékařské koncilium včetně gastroenterologa, který je ošetřujícím lékařem, ale rovněž neurologa a psychiatra, a informovalo veřejnost o zdravotním stavu prezidenta republiky,“ řekla ČTK. Pražský hrad vyzvala, aby ještě do voleb takové lékařské koncilium vystoupilo.

Zároveň řekla, že uvítá oficiální krok Hradu při podání žaloby, aby mohla obratem zažádat o soudní znalecký posudek k posouzení Zemanova zdravotního stavu v oblasti psychiatrie a neurologie. „Protože máme právo vědět, jestli hlava státu a vrchní velitel ozbrojených sil je dementní, či nikoliv, je při smyslech, či nikoliv, jestli je orientován v prostoru a čase, či nikoliv,“ řekla. Postup Hradu označila za politické pronásledování občana-odborníka, který v právním státu vyjádřil svůj názor a chce znát pravdu.

Zdroje: