Dnes je sobota 3. prosince 2022., Svátek má Svatoslav
Počasí dnes 2°C Zataženo

Novým náčelníkem generálního štábu je od července Řehka, jmenoval ho prezident

Novým náčelníkem generálního štábu je od července Řehka, jmenoval ho prezident
Sedmačtyřicetiletý brigádní generál Řehka byl vyslán na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v rámci NATO | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Náčelníkem generálního štábu armády bude od července dosavadní ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a bývalý velitel armádních speciálních sil Karel Řehka.

Do funkce ho dnes na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Řehka ve funkci vystřídá Aleše Opatu, kterého prezident ke konci června odvolal.

Vláda Řehkovu nominaci schválila začátkem června. Ministryně obrany Jana Černochová o ní předtím s prezidentem jednala. Poté řekla, že Zeman s návrhem souhlasí. O několik dnů později nominaci projednal sněmovní branný výbor. Splnila se tak zákonná podmínka ke jmenování.

Černochová už dříve řekla, že Řehkovým zadáním bude dokončení modernizace armády, bude se muset zabývat také českým předsednictvím v Radě EU a následky války na Ukrajině. Řehkovu zkušenost z NÚKIB považuje ministryně za výhodu kvůli hrozbám a boji v kyberprostoru.

Sedmačtyřicetiletý brigádní generál Řehka po studiu odešel ke speciálním silám do Prostějova, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v rámci NATO. 

Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA. Po jmenování do čela NÚKIB odešel do civilu. NÚKIB se pod jeho vedením opakovaně věnoval například kybernetickým útokům na české instituce a firmy, řada z nich je připisována Rusku.

Zdroje: