Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

Nový potratový zákon státu Texas ponechal americký nejvyšší soud v platnosti

Nový potratový zákon státu Texas ponechal americký nejvyšší soud v platnosti
Snímek z protestu proti potratovému zákonu v Texasu. Zákon zakazuje veškeré potraty od chvíle, kdy lze na přístrojích zaznamenat srdeční tep plodu, což je zhruba v 6 týdnech těhotenství. Agentura AP poznamenává, že velká většina žen tehdy ještě ani netuší, že čekají dítě | zdroj: Profimedia

Americký nejvyšší soud dnes ponechal v platnosti nový potratový zákon státu Texas, který zakazuje veškeré interrupce po zhruba šestém týdnu těhotenství.

Rozhodl však, že potratové kliniky mohou o zablokování tohoto zákona požádat federální soudy. Odstranil tak jednu z hlavních právních kliček, kterou se předkladatelé zákona snažili normu „ochránit“ před případným zrušením kvůli nesouladu s americkou ústavou. Ohledně zákona se tak povede v příštích měsících řada dalších soudních sporů, poznamenávají americká média.

V Texasu vstoupil se začátkem září v platnost zákon, který zakazuje veškeré potraty od chvíle, kdy lze na přístrojích zaznamenat srdeční tep plodu, což je zhruba v šesti týdnech těhotenství. Agentura AP poznamenává, že velká většina žen tehdy ještě ani netuší, že čekají dítě.

Podobné zákazy v minulosti rychle zablokovaly federální soudy, protože odporují platnému precedentu nejvyššího soudu, jež státům zakazuje odpírat právo na potrat do zhruba 24 týdne těhotenství.

Texaský zákon jde nicméně na věc dosud nevyzkoušeným způsobem. Zákaz potratů podle něj totiž nevynucují státní úřady, ale jednotliví občané, kteří mohou podat civilní žalobu na kohokoliv, kdo s potratem pomáhal, od doktora přes zdravotní sestru až po řidiče, který ženu dovezl na kliniku. Kromě etických důvodů může žalující motivovat také možnost zažádat o odškodnění ve výši nejméně 10 000 dolarů (224 000 korun).

„Státy nemohou obcházet federální práva.“

Nejvyšší soud dnes nerozhodoval o ústavnosti samotného zákona, ale shodl se na tom, že potratové kliniky mohou v souvislosti se zákazem zažalovat vybrané činitele státu Texas. Ti přitom podle původního záměru měli v případných žalobách stát stranou, protože zákon de facto vynucují jednotliví občané, a ne úřady.

Řada expertů se podle serveru Axios nicméně shodovala na to, že státy nemohou podobným způsobem obcházet federální práva, což nejvyšší soud dnes svým způsobem potvrdil. Určitý okruh žalob, které od přijetí zákona podali zastánci práva na potrat, tak bude moci pokračovat a federální soudci mají možnost zákon zablokovat.

Není však jisté, zda to učiní. Spor se zřejmě znovu dostane k soudci, který se již dříve vyslovil pro pozastavení zákazu, následné odvolání však poputuje k odvolacímu soudu, který se kloní k tomu, aby zákon dál platil, píše AP.

Ohledně zákona se vede spor rovněž na státní úrovni. Texaský soud ve čtvrtek rozhodl, že norma v důsledku své nové právní konstrukce odporuje státní ústavě. Zatím však nechal zákaz de facto v platnosti.

Skupina Texas Right to Life, která byla ve sporu žalovanou stranou, se proti rozhodnutí odvolala k nejvyššímu soudu státu Texas.

Místní potratové kliniky uvedly, že pokud by rozhodnutí nižší instance nevyšší texaský soud potvrdil, rozšířily by znovu svoje služby, které významně omezily od září právě kvůli obavám z možných žalob, kterým otevřel dveře nový zákon.

Federální nejvyšší soud se zabývá rovněž další významnou kauzou týkající se potratů. Ta se točí kolem zákazu interrupcí po 15. týdnu těhotenství vydaným státem Mississippi. V sázce je v tomto případě precedent z roku 1973 v případu Roeová versus Wade, který stanovil právo na potrat plošně v celých USA zhruba do 24. měsíce těhotenství.

Američtí konzervativci usilují o zrušení či významné omezení tohoto rozhodnutí již řadu desetiletí, podle otázek a argumentace soudců nejvyššího soudu ze začátku prosince se přitom zdá, že nynější nejvyšší soud je takovému kroku významně nakloněn, domnívají se pozorovatelé. Rozsudek však soudci zveřejní zřejmě až příští jaro.

Zdroje: