Nóbl útočiště, kde si lebedil výstřední arcivévoda

GALERIE MAGAZÍN - Magazín autor: Šárka Novotná

Ludvík Salvátor Toskánský byl výjimečně zcestovalý a vzdělaný. Jeho život byl spojen i s Čechami, domov však našel na Mallorce. Podívejte se na jeden z jeho někdejších "bejváků" v městečku Valldemossa. Je zrovna na prodej, samozřejmě s vymoženostmi typickými pro 21. století, za téměř sedm milionů liber (necelých 200 milionů korun).

Arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský měl na letním bytě jistě dostatek pohodlí

Arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský měl na letním bytě jistě dostatek pohodlí , zdroj: Profimedia.cz

Ludvík byl dobrodruh, ostatně poněkud dramatické už bylo i jeho dětství. Narodil se jako člen pobočné habsbursko-lotrinské dynastie a čtvrtý syn toskánského vévody Leopolda II. v srpnu 1847 ve Florencii. Už v jedenácti však musel s rodinou uprchnout poté, co byla toskánská dynastie svržena.

Útočiště našli právě v českých zemích, kde se usadili na panství v Ostrově nad Ohří. Spravovali také statky v Brandýse a Přerově nad Labem.

Krajina, do které se zamiloval

Ludvíka od dětství zajímaly především přírodní vědy a byl mimořádně jazykově nadaný - ke konci života prý plynně uměl 14 řečí! Studoval vojenskou akademii ve Vídni a na pražské univerzitě také filozofii, zoologii, mineralogii a botaniku.

Mladý arcivévoda navštívil Mallorcu poprvé v roce 1867, tehdy ještě inkognito, aby získal materiál pro svou knihu o broucích. Ostrov jej totálně okouzlil.

Skoupil tu různé nemovitosti, včetně kláštera Miramar, a neobdělávané pozemky. Na nich zkoumal přírodu a také se snažil o ochranu a zároveň popularizaci tamní krajiny. V té době totiž pro mnohé nebyla oblast Baleárských ostrovů příliš známá. Zároveň při jeho pozemcích rostly krásné vinice, sady a olivové háje.

Na návštěvu za ním jezdila i jeho sestřenice, císařovna Alžběta Bavorská řečená Sisi. Císaři Františku Josefovi pak věnoval první díl encyklopedie ze série zaměřené právě na Baleáry.

Ludvík Salvátor však miloval i cestování. Právě Mallorca pro něj byla skvělým výchozím bodem pro plavby po ostrovech ve Středozemním moři. Troufl si ale i na mnohem delší cesty - dokonce i na plavbu kolem světa.

Navštívil Austrálii, Nový Zéland, Jižní Ameriku a řadu dalších zemí. Plavil se na jachtách Nixe a Nixe II., kterou si koupil poté, co s "jedničkou" ztroskotal u Alžíru. Své výpravy, včetně dramatické havárie, později zdokumentoval v cestopisech.

A ženy? V mládí byl zamilován do své sestřenice Matyldy Rakouské, která si ale měla vzít někoho jiného. V pouhých osmnácti letech pak zahynula poté, co na ní vzplály šaty, když chtěla skrýt zapálenou cigaretu.

Na Mallorce měl také vztah s Catalinou Homarovou, dcerou místního pokrývače, která u něj pracovala jako hospodyně. Vydali se spolu do Jeruzaléma, a právě tam se zřejmě Catalina nakazila leprou a v roce 1905 zemřela.

Ludvík Salvátor měl i další vztahy, nakonec se ale nikdy neoženil. Byl ovšem otcem několika nemanželských dětí.

Jak vypekl snoby

Výstřední arcivévoda chodil tuze rád v civilu. Na Mallorce nosil široké látkové kalhoty, slaměný klobouk a tvář měl ožehnutou od slunce.

Jedna z bohatých tamních rodin ho prý kdysi pozvala na slavnostní večeři, ovšem trvala na tom, že hosté musí přijít oblečeni přiměřeně svému postavení. Ludvík Salvátor tudíž nahodil image arcivévody a zasedl ke stolu. Jaké však bylo překvapení, když se začala servírovat polévka a arcivévoda si ji nalil do kapes.

Zkoprnělým hostitelům pak řekl: "Pozvali jste můj oblek. Ne mě. Nyní se můj oblek najedl a mohu jít."

Šlechtici, který se dočkal uznání a slávy i v nejvyšších vědeckých kruzích, nakonec nebylo dopřáno na Mallorce zemřít.

Po vypuknutí první světové války se, i přes vysoký věk a velké zdravotní problémy, musel na příkaz císaře vrátit do Brandýsa nad Labem. Tam také v roce 1915 zemřel. Na Mallorce si nicméně oblíbeného šlechtice připomínají i v současnosti.

I na panství, která spravoval v českých zemích, zanechal pozoruhodnou stopu. V Přerově nad Labem založil v roce 1895 první muzeum v přírodě. Funguje dodnes.

Tagy: Španělsko Itálie zahraničí domácí zajímavosti a kuriozity Panovníci a šlechta dějiny a fakta Rakousko-Uhersko kuriozity

Zdroje: Profimedia.cz,vlastní,Wikipedia.cz,visitvaldemossa.com,mallorcadaysout.com