Pozůstalost po Márquezovi získala Texaská univerzita, zpřístupní ji veřejnosti

- Magazín autor: roj

Texaská univerzita v americkém Austinu koupila pozůstalost po kolumbijském nositeli Nobelovy ceny za literaturu Gabrielu Garcíovi Márquezovi. Získala tak mimo jiné rukopisy deseti jeho knih, ale i dosud nevydaného románu Uvidíme se v srpnu.

Pozůstalost po držiteli Nobelovy ceny za literaturu získalo Centrum Harryho Ransoma Texaské univerzity v americkém Austinu.

Pozůstalost po držiteli Nobelovy ceny za literaturu získalo Centrum Harryho Ransoma Texaské univerzity v americkém Austinu. , zdroj: Archiv Centra Harryho Ransoma

Součástí pozůstalosti po významném spisovateli jsou zápisky, fotografie, ale i rozsáhlá korespondence s Grahamem Greenem, Milanem Kunderou či Günterem Grassem.

Mnoho dokumentů týkajících se jeho vztahu s Fidelem Castrem nebo jeho politické aktivity se ale v archivu nezachovalo. Podle jeho syna Rodriga Garcíi je to tím, že s Castrem řešil vše soukromě nebo alespoň po telefonu.

Centrum Harryho Ransoma Texaské univerzity vyhovovalo podmínkám rodiny, aby pozůstalost získala některá z významných institucí. Spravuje mimo jiné i pozůstalosti Ernesta Hemingwaye, Williama Faulknera či Jamese Joyce.

Univerzita plánuje část pozůstalosti digitalizovat a zpřístupnit veřejnosti.

Gabriel García Márquez zemřel letos v dubnu ve věku 87 let.

Tagy: Nobelova cena za literaturu texaská univerzita

Zdroje: The New York Times