Nezaměstnaní Balkánci v zemi zaslíbené. Němci vychází gastarbeiterům vstříc

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Po životu v Německu netouží jen uprchlíci z Blízkého východu, o azyl tam jen v roce 2015 požádaly také tisíce nezaměstnaných ze západního Balánu. Němci pro ně dokonce loni vytvořili speciální program pro "gastarbeitery". Jak se ujal?

S přílivem uprchlíků ubylo v Německu pracovních příležitostí. Na snímku Syřané na rakousko-německých hranicích

S přílivem uprchlíků ubylo v Německu pracovních příležitostí. Na snímku Syřané na rakousko-německých hranicích,zdroj: Profimedia.cz

V prvních jedenácti měsících loňského roku udělil Spolkový úřad práce se sídlem v Norimberku třikrát více pracovních povolení - oficiálně předběžného souhlasu - mužům a ženám ze západního Balkánu než ve stejném období předchozího roku.

Povolení, že mohou v Německu pracovat, obdrželo do konce listopadu celkem asi 50 000 Albánců, Bosňanů, Srbů, Černohorců, Makedonců a Kosovanů. Aby mohli povolení dostat, museli doložit konkrétní pracovní nabídku či nabídku učňovského místa v Německu. O rok dříve, tedy od ledna do listopadu 2015, jich bylo pouze 16 500.

Nejvíce využívají program spolkové vlády ke zrychlení azylového řízení lidé z Kosova. Počet udělených pracovních povolení vzrostl v této skupině za prvních 11 měsíců loňského roku o 263 procent na 16.400. Následují Bosňané s 15 400 povoleními (nárůst o 245 procent) a Srbové s 10 350 povoleními (o 283 procent více). Přes 10 000 žádostí ze západního Balkánu spolkový úřad práce odmítl, jak uvedla agentura DPA.

Spolkové ministerstvo práce zároveň upozorňuje, že ne každý předběžný souhlas vede k tomu, že jedinec opustí svou zemi a odejde pracovat do Německa. Jak vyplývá z údajů německých zastupitelských úřadů v zahraničí, někteří je vůbec nevyužijí. Do konce října bylo občanům šesti zemí západního Balkánu, pokud je ministerstvu známo, předáno pouze 14 426 pracovních víz.

Podle německého ministerstva zahraničí připadalo 21 000 zpracovaných žádostí na jedno předané pracovní vízum na diplomatických úřadech v Bělehradu, Podgorici, Prištině, Sarajevu, Skopji a Tiraně. V tomto počtu jsou zahrnuty odmítnuté žádosti. Ministerstvo to vysvětluje tím, že "možnosti pracovní migrace se touto novou úpravou rozšířily, zaznamenali jsme tak silný nárůst počtu žádostí o vízum."

Spolková vláda reagovala prostřednictvím programu pro gastarbeitery na prudce zvýšený počet žadatelů o azyl ze západního Balkánu. Protože naprostá většina přišla do Německa za prací, Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky jejich žádosti o azyl téměř stoprocentně zamítal. Nová úprava nyní umožňuje občanům západního Balkánu přicházet do Německa jako migranti za prací. Za předpokladu, že v předchozích dvou letech nepobírali žádnou dávku podle zákona o příspěvcích pro žadatele o azyl.

Tagy: Německo zahraničí pracovní migrace uprchlická krize

Zdroje: ČTK,DPA