Dnes je pondělí 4. prosince 2023., Svátek má Barbora
Počasí dnes -12°C Skoro zataženo

Nevzali vám dítě do státní školky? Co s tím?

Nevzali vám dítě do státní školky? Co s tím?
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Do prázdninového období vstupují mnozí rodiče s vráskami na čele. Jejich dvouleté nebo tříleté dítě nevzali od září z kapacitních důvodů do státní školky, ale oni už plánují návrat do zaměstnání. Případně mají dítě menší, ale finanční situace rodiny vyžaduje jejich návrat do pracovního procesu. Co teď?

Řešení se naštěstí najde i pro rodiče, kteří si nemohou dovolit platit soukromou školku, nebo to nedává vzhledem k výši nově získaného platu ekonomický smysl.

Firemní školky

Firemní školka je pro zaměstnance doslova a do písmene trefou do černého. Bývá blízko firmy nebo přímo na místě pracoviště, kopíruje pracovní dobu firmy, bývá v ní malý kolektiv, výrazně dotované školné a často i něco navíc – angličtina, jóga, návštěvy solné jeskyně, kvalifikovaná fyzioterapeutka atd. Má ji bohužel malé procento českých firem a jedná se většinou jen o ty největší.

Počet firem, které takovou školku pro své zaměstnance nabízejí, se pohybuje mezi dvěma a třemi procenty ze všech v Česku působících. Pozitivní nicméně je, že toto číslo jednak pomalu roste, a jednak se zvětšuje počet firem, které se snaží firemní školku alespoň suplovat – například přispívají zaměstnancům na vhodnou soukromou školku v okolí jejich bydliště nebo sídla firmy. Rovněž vnímání personalistů se vlivem nedostatku odborných a spolehlivých pracovníků mění. Dnes už není ostudou ani diskvalifikací se zeptat, jakým způsobem může firma zaměstnance – rodiče podpořit. Personalisté s tím počítají.

Dětské skupiny

Dětské skupiny jsou velice zajímavou možností, na kterou byly právě nedávno zajištěny finance z Evropské unie až do roku 2022. Prozatím se tedy o jejich existenci není třeba obávat. Dětské skupiny na rozdíl od soukromých školek nejsou provozovány za účelem zisku, školkovné v nich je tedy zpravidla finančně dostupnější. V některých dětských skupinách je nižší zhruba o třetinu, v jiných i mnohem výrazněji. Nejsou výjimkou dětské skupiny, kdy měsíční příspěvek pro obyvatele spádové oblasti činí jen okolo 2000 korun. Dětské skupiny se starají o děti od jednoho roku do zahájení povinné školní docházky. Nevadí tedy plenky.

V jedné dětské skupině může být maximálně 24 dětí. Pečující osoby potřebují pedagogické, zdravotnické či sociální vzdělání nebo profesní kvalifikaci chůvy. Některé dětské skupiny jsou zcela veřejné, jiné jsou provozovány krajem, obcí nebo městskou částí, a upřednostňují tedy děti s bydlištěm v daném místě. Některé z nich ale mohou provozovat i zaměstnavatelé pro své zaměstnance nebo vysoké školy pro své studenty.

Všechny dětské skupiny a jejich poskytovatelé musí být v evidenci dětských skupin spravované ministerstvem práce a sociálních věcí, kde si také můžete vybrat tu, kterou máte nejblíže. Jen pozor, abyste nezmeškali zápis - bývá už v březnu. Některé skupiny ale fixní datum zápisu nemají, a šanci tak máte i později, případně i během školního roku, pokud se uvolní kapacita.

Jesle a mikrojesle

V dnešní době klasické jesle už takřka nenajdete a dostat se do některých z nich se podobá výhře ve sportce. Pokud ovšem máte některé z nich v okolí, za pokus to rozhodně stojí - ceny jsou tam rovněž příznivější než v soukromých školkách. Výhodou oproti dětským skupinám je, že jesličky přijímají děti většinou už od 15 měsíců věku, některé i dříve. To platí i pro tzv. mikrojesle, které jsou dotovány z EU podobně jako dětské skupiny a starají se o děti od půl roku do čtyř let ve skupinkách čtyř dětí.

Prvních 72 mikrojeslí postupně během roku 2019 skončí, podařilo se však zajistit finanční prostředky na jejich další fungování a vznik několika dalších. Je tedy třeba sledovat aktuální situaci a nově vznikající mikrojesle i případné pokračování těch stávající.

Soukromé školky s příspěvkem

Některé obce jako zřizovatelé školek přispívají svým občanům na soukromou školku v případě, že se jejich děti z důvodu kapacity nedostaly do školky v obci. Příspěvek se většinou týká dítěte od tří let věku a docházku do soukromé školky je nutné doložit. Příspěvek se pohybuje zhruba ve výši od 1500 do 3000 korun měsíčně, je proto rozhodně vhodné se zeptat na obecním úřadě, zda právě takový benefit není v dané obci aktuální.

Zdroje:
Vlastní