Dnes je sobota 10. května 2025., Svátek má Blažena
Počasí dnes 15°C Zataženo

Nevinná, vyslechla si opět Nečasová. Svou sokyni v lásce sledovat nenařídila

17. 6. 2016 – 10:37 | Zpravodajství | roj

Nevinná, vyslechla si opět Nečasová. Svou sokyni v lásce sledovat nenařídila
Jana Nečasová, druhá manželka expremiéra Petra Nečase | zdroj: Profimedia

Manželka expremiéra Jana Nečasová (dříve Nagyová) si společně s třemi bývalými zpravodajci znovu vyslechla osvobozující rozsudek. Podle soudu Vojenské zpravodajství nezneužili, když sledovali premiérovu tehdejší manželku. Proti rozsudku se ještě dá odvolat.

Obžaloba tvrdí, že bývalá ředitelka kabinetu někdejšího premiéra Petra Nečase v roce 2012 nezákonně zaúkolovala tajnou vojenskou službu, aby sledovala tehdejší Nečasovu manželku. Údajně jí šlo o osobní zájem, konkrétně o urychlení Nečasova rozvodu.

Podle soudkyně Heleny Králové ale Nagyová neměla důvod počínat si ve vztahu s premiérem tak složitě, jak popsali státní zástupci. 

"Z odposlechů jednoznačně vyplývá, že svědek Nečas paní obžalovanou miloval. Měl k ní velice blízký vztah, ale na druhé straně měl blízký vztah i ke své manželce, nechtěl jí ublížit. Proto velice opatrně, ale i neobratně řešil otázky rozvodu. To, že se chtěl rozvést, je zcela zřejmé. Nevidím důvod, proč by měla obžalovaná tímto krkolomným způsobem dosáhnout rozvodu. Tento motiv není vůbec prokázán provedenými důkazy," konstatovala Králová.

Jana Nečasová si páteční rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 vyslechnout nepřišla, z jednání se omluvila. Všichni tři bývalí zpravodajci, Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek, naopak dorazili a po vyhlášení verdiktu neskrývali spokojenost.

"Zvítězil opět zdravý rozum nad lží a nenávistí. Státní zástupci říkali před rokem, že mají dalších několik desítek důkazů. A co předložili? Vůbec nic, protože nic nemají," řekl novinářům Pohůnek.

"Věci, ze kterých jsme obžalováni, se prostě nestaly. Žádné důkazy k tomu nebyly předložené a soud v podstatě již potřetí rozhodl v náš prospěch," prohlásil bývalý šéf Vojenského zpravodajství Kovanda, pro nějž chtěl státní zástupce nejpřísnější trest ze všech obžalovaných - tři roky a deset měsíců vězení.

"Paní předsedkyně rozhodla naprosto přesně tak, jak je zákon postaven. Prosadilo se právo," komentoval rozhodnutí obhájce Nečasové Eduard Bruna.

"Je mi trošku líto, že to jednání nemohlo být veřejné, protože by veřejnost viděla, co Vrchní státní zastupitelství v Olomouci dokázalo vymyslet, vykonstruovat a vylhat," dodal Páleník.

Veřejnost byla vyloučena z větší části hlavního líčení včetně závěrečných řečí, a to kvůli projednávání některých utajovaných informací, především k fungování Vojenského zpravodajství.

Kauza vedla před třemi lety k pádu Nečasovy vlády, Petr Nečas se později rozvedl a Nagyovou si vzal za manželku. Čtveřice obžalovaných vinu od počátku odmítá.

Zpravodajci se hájí tím, že Radku Nečasovou nesledovali, ale prováděli takzvané kontrasledování kvůli obavám z toho, že premiérově rodině hrozí nebezpečí. Nečas jako svědek vypověděl, že Vojenskému zpravodajství zadal úkol on sám, Nagyová prý jen zprostředkovávala komunikaci.

Zprošťující verdikt se týká údajného sledování jak Radky Nečasové, tak i dvou zaměstnanců z Úřadu vlády.

Soudkyně Helena Králová čtyři obžalované osvobodila už minulý rok s tím, že se trestný čin nestal. Městský soud v Praze pak ale vyhověl odvolání žalobců a vrátil věc k doplnění dokazování. Mimo jiné zpochybnil Nečasovu výpověď, když poukázal na to, že bývalý premiér může být motivován snahou pomoci své současné ženě.

Předchozí článek

Velhartice, hradní perla Jižních Čech. Poslední místo, které spatřil Werich

Následující článek

Znepokojivé mediální ticho kolem Babišova Agrotecu